Kvinna - har främmande karlar erbjudit dig praktisk hjälp?
ohh ja. Så ofta att jag inte ens orkar räkna alla gånger.
Men så jobbar jag i ett mans dominerat yrke och med 99% män som kunder. När jag ska sköta mitt jobb! så får jag ofrivillig hjälp ibland av kunder!
Detta är alltså ett yrke som ibland kräver lite extra styrka och jag är lite under medellängd så jag kanske ser lite för klen ut. Men jag klarar mig galant ändå, men vissa karlar bara måste "hjälpa" mig. När jag uttrycker att jag klarar mig själv och påpekar att detta faktisk är mitt jobb och jag har gjort det tusentals gånger förr, så säger dem bara. - Ja jo jag vet, men jag vill bara hjälpa till lite.
Tror inte att dem nedvärderar mig, men de litar inte helt heller på att en "liten flicka" klarar av ett mans jobb. Jag har vant mig, men det är så typiskt.