Inlägg från: Anonym (AN) |Visa alla inlägg
  • Anonym (AN)

    Fängelse

    När kommer han ut? Har du fortfarande känslor för honom?

  • Anonym (AN)

    Det verkar som att folk här aldrig träffat en mördare. Bry dig inte om dem.

    Vad var det som gjorde att det var ett bergochdalbaneförhållande? Det måste ha hänt dåliga saker mellan er innan detta hände.

    I mina öron så låter det lite som att du nu mest fokuserar på det positiva som var innan detta hände. Kanske vettigt stt fundera över hur ert förhållande verkligen var.

    Men också hur du vill att framtiden ska bli. Om du tycker att det är jobbigt att få frågor, tänk på hur din dotter kommer att känna när hon förstår. Bor ni i en stor stad eller liten by? Är det mycket tissel om er? Är det viktigt för dig att bo kvar?

    Bra att du håller kontakt med hennes farmor och farfar.

  • Anonym (AN)
    Anonym (guilt) skrev 2014-09-08 22:22:33 följande:

    Nej, det är väl ganska normalt att de flesta av oss inte har träffat några mördare. Vilken märklig kommentar....

    Jag har dock träffat mer än en mördare. De är alla olika, har olika personlighet, olika bakgrund, olika tillvägagångssätt och olika anledningar till att de mördade. Dock har de alla det gemensamt att något är fel inom dem.


    Min poäng var lite att de som aldrig träffat en mördare verkar tro att det på något sätt skulle vara något konstigt med dem som man skulle upptäcka långt innan mordet begås. Och har ett nedlåtande sätt mot t.ex ts som om hon får skylla sig själv typ. Det är okunnigt och taskigt.

    Sen undrar jag eftersom du träffat så många mördare vad det gemensamma felet är?
  • Anonym (AN)
    Anonym (ledsen och förvirrad) skrev 2014-09-08 22:32:44 följande:

    Jag vet som sagt inte hur jag ska gå vidare. jag gick hos psykolog förra året men blev så illa bemött då dem tyckte jag tänkte så klokt så behövde inte dem, tog kontakt med öppen psyk men dem sa samma sak, du tänker så klokt, glöm han å gå vidare..det är inte så lätt...

    att människan man har älskat bara en dag försvinner, plus att jag vittnade mot han.....


    Vad bra att du vittnade mot honom, det tyder på att du inte alls vill försvara hans handling. Du säger att du inte har sörjt, hur har ditt liv varit sedan han åkte in? Jobbar du, träffar vänner osv. Har du fler barn?
  • Anonym (AN)

    Det låter som att du är på väg åt rätt håll. Det tar ju tid att hämta sig efter en sån här sak. Det är ju lite som att han hade dött och på ett sätt nästan värre för nu finns skammen och skulden också att hantera. Utöver att din dotter mist sin pappa, i alla fall just nu.

    Har du kontakt med honom?

  • Anonym (AN)
    Anonym (ledsen och förvirrad) skrev 2014-09-08 22:52:06 följande:

    nä enligt domen så var det inte planerat..ja jag har brev kontakt och vi pratar i telefon ibland, har även fått att vi får träffas men har inte vart och hälsar på han, vet inte om jag ska göra det heller..


    Vad är målet med kontakten? Är det att du vill att ni ska träffas igen när han kommer ut? Känns det bra när ni har kontakt? Är du arg på honom?

    Oj vad mycket frågor det blev....
Svar på tråden Fängelse