Inlägg från: Cazandra |Visa alla inlägg
  • Cazandra

    Hjälp!! katt kiss!!!

    Hej. Jag och min man köpte en katt unge för ett år sedan, nu är hon ett år och en månad. Hon var super duktig med allt när vi fick henne, gick på lådan, klösa på klös brädan, äta mm. Men sen i våras så började hon kissa på saker. Började med kläder o sånt som låg på golvet. Så vi tänkte att hon kanske inte "hann till lådan" o att de går över. Men ack så fel vi hade... Nu kissar hon på massa saker o hela tiden. Igår kissade hon på kläder o idag medans jag satt i vår säng så hoppade hon upp o kissade. Jag trodde hon skulle lägga sej till rätta då hon gillar att sova i sängen, så ja kan inte stoppa henne.

    Jag är uppvuxen med katt o har lärt mej att man ska skälla ut katten o ta den i nacken o trycka nosen i kisset som straff. Men denna katten vi har nu... Ja är så frustrerad för ingenting funkar!!

    Vad ska jag göra?!

  • Svar på tråden Hjälp!! katt kiss!!!
  • Cazandra

    Jag är en vegetarian o stor djurvän så kom inte o kalla mej idiot. Ne hon är inte kastrerad, har igentligen inte velat göra det mot henne, men om det är den ända utvägen så får de ju bli så.

  • Cazandra

    Det är skit snack att en katt inte kan förstå konsekvenser! En katt kan förstå att om den kommer till dej får den gos eller godis.. Alltså förstår den verkan o konsekvenser. Oavsätt om de är possetivt eller negativa! Och det är fakta!!

    Konstigt nog tyckte jag att det var o humant att stoppa en katt i en bur o tvinga den att åka bil o må illa o sen tvinga den bli fast hållen av okända människor som söver sen med narkos son sedan sköt upp den o skör av saker o sen syr i hopa den. För att den sedan ska behöva åka bil hem o må dåligt och spy o behöva ha ont i veckor för att sedan behöva åka till sjukhuset igen för att ta bort stygnen...

    Men ja e nog konstig .....

    Men okey ja ska kastrera henne... Men ja kommer ty ha sååååå dåligt samvete efter åt!!

    De e konstigt hur detta familje liv funkar... Folk skriver om sex ställingar o pedofiler o gravid samtidigt som missbrukare/rökare men ja frågar om katt kiss för ja vill att min katt ska må bra o ja blir kallad idiot för att när min katt kissar så att ja henne i nacken (där de inte har så mkt känsel) tycker hennes näsa i kisset o säger ett strängt NEJ!

    Livet är spännande :)

  • Cazandra

    Tack :) p-piller vill ja ej vet riskerna (mina föräldrar hade sin katt på p-piller) :) ska ringa veterinären på måndag o fråga.

    Anledningen till att ja gjorde denna tråden var att ja o min man tänker på att utöka familjen inom en snar framtid o ja vill "fixa" katten innan dess... O om de inte funkar så måste vi välja att inte ha vår älskade lilla fifa (katten) längre... O de gör ont i hjärtat!!

    Ja har alltid varit en djur vän, haft kaniner, möss, fåglar, fiskar, o katter. Så ja vill bara inte att nån ska tycka att jag är dålig med djur!

Svar på tråden Hjälp!! katt kiss!!!