Underhållsbidrag - irritation på makens ex
Om ni får direkt från fk så kan det vara så att fk begär pengar från henne och tittar på vad hon kan betala. Säkerligen låter det som att hon inte betalar något alls till fk eftersom hon "lever" på dom.
Men då är det hennes uppgift att anmäla till fk hur många dygn barnen är hos henne så kan det vara så att bidraget automatiskt förändras för er. Men jag tror inte varannan helg gör någon förändring på ert underhållsbidrag.
Jag själv har fullt bidrag på 1273kr för en dotter som bor hos mig på heltid och som träffar sin mor enbart på lov.
Trots att hon varit hos sin mor flera veckor under sommaren så har aldrig mitt bidrag minskats för det är faktiskt upp till den andre föräldern att anmäla att barnen är mer där än tidigare.
Alltså boendeföräldern behöver inte göra något när barnen är hos den andra under en längre tid än normalt. Det är upp till umgängesföräldern att "anmäla".
Låter rörigt men hoppas du förstår :)