3 års trots, jag bryter ihop.... vad ska vi göra???
Varje och då menar jag verkligen varje dag så sitter Alexander och flamsar vid matbordet och äter inte, vi har provat allt, ignorerat, skällt, tagit bort maten, han får gå och sätta sig i trappen.... etc, men inget biter, han fortsätter att flamsa, gegga med maten osv.
Det har gått så långt att det aldrig är trevligt att äta tillsammans längre, ja så jobbigt är det faktiskt, jag vet inte hur vi ska få bukt med det. Varje middag blir till slut alla osams Det kanske låter fånigt, men det har faktiskt blivit ett problem, så nu behöver jag er hjälp hur vi skall bete oss när han inte kan sitta och äta normalt.
Jag vill inte gruva mig inför varje måltid som ska ätas, det ska väl ändå vara en trevlig stund på dagen tycker jag.
Någon som känner igen sig kanske??? Hur ska vi göra?? Kom nu med era bästa tips
Det viktigaste är i alla fall att matsituationen inte ska bli jobbig. Barn använder ofta strategin att utöva makt över föräldrarna genom mat på grund av att det ofta stressar föräldrar när de inte äter. Genom att bli arga och irriterade så förvärras förmodligen bara situationen. Massor och massor med positiv uppmärksamhet. Som någon i tråden skrev tidigare så är dessutom 10 minuters lek koncentrerat på barnet en bra metod i förebyggande syfte.