Mattestimulans för begåvad 8-åring
Jag tänker att man kommer långt med matte i vardagen. Visst kan man räkna i matteböcker, men det gör han ju på skolan. Och det är ju i vardagen vi själva använder oss av matte...
Här räknar vi mycket med pengar. Jämför priser, om 20 plastmuggar kostar 30 kronor och 50 muggar kostar 70, vilket blir billigast/mugg? Om persikor kostar 39 kronor/kg och vi köper 500 gram? OSv.
Under en dag räknar man ju väldigt många gånger. Det gäller bara att involvera barnen i det.
En dag blev jag tokig på alla sockar i tvätten som var vända aviga. Barnen tycker ju att det är en struntsak, men om 5 personer vänder alla sockar aviga och jag tvättar var annan vecka - hur många sockar behöver jag vända då?
Om dottern vill gå på ett ridläger nästa sommar som kostar 2500 kronor. Och tänker spara ihop sin månadspeng till det. Hinner hon spara ihop det på ett år? Hur mycket saknas/blir över?