• ScillaBlå

    ny tråd för ivg/pgd

    Hej.

    Fick veta idag att min man har balanserad translokation. Vi har två friska barn som vi inte vet om bär på samma avvikelse eller ej. Vi har försökt få ett tredje barn i två år nu och haft två missfall och ett MA. Vet inte om jag orkar prova igen. Vet inte om vi kan få IVF via landstinget eller ej. Får du det?

    Beklagar din historia :(

  • ScillaBlå

    Har läst din blogg Gravidis2009, även gillat fb-sidan. Du inger hopp och tröst! Tack! Såg nu att ni skickat in om IVF PGD. Betyder det att ni får det betalt via landstinget, eller har ni valt att göra det privat?

    Min man är egentligen nöjd med två barn, men går med på IVF PGD om vi får det beviljat, men han vill inte betala för det. Så det är verkligen upp till sjukvården nu.

    Jag fick tillbaka min mens idag. Hade MA i dec, men fick Placenta Accreta och gjorde en medicinsk abort och två skrapningar. Skrapades senast 21/2. Så nu är det fysiskt möjligt att prova på egen hand igen. Men det känns skrämmande. Vet faktiskt inte hur jag skulle reagera på ett positivt gravtest nu när jag vet oddsen. Troligtvis med skräck och panik (och en gnutta lycka och hopp).

    Hoppas dock att läkaren hör av sig med ett positivt besked ang IVF PGD snart. Annars har vi funderat på att bli familjehem. Inte nu, men i framtiden. Vi får se. Än lever hoppet... :)

  • ScillaBlå

    Klart du ska vara med här Susanne 1975, vi med balanserad translokation får hålla ihop. Var TS tog vägen vet jag dock inte :)

Svar på tråden ny tråd för ivg/pgd