Inlägg från: elims |Visa alla inlägg
  • elims

    Hey Jude!

    KidA

    Shiva betyder 7 på hebreiska och syftar till veckan som följer efter begravningen. Den sörjande familjen "sitter shiva" hemma hos sig varje kväll veckan efter begravningen, dvs släkt och vänner kommer hem till familjen så att den/de sörjande kan läsa kaddish (de sörjandes bön) över den döde.
    Att besöka ett shiva-hem är ett sätt att visa sitt stöd på, judendomen menar att ingen ska behöva lämnas ensam med sin sorg.
    De sörjande ska dock inte behöva bry sig om något annat än just sin sorg, därför är det brukligt att de som kommer till shiva-huset har med sig mat och bakverk till familjen så att de dels har något att bjuda sina gäster på och dels slipper fixa egen mat den första tiden.

    Många, men inte alla, sitter shiva hela veckan, vissa sitter inte alls och andra sitter kanske bara några dagar. Det är lite upp till familjen att bestämma själv.

    Hur mår ni?!

  • elims

    marcink

    jamen där stod ju det mesta, visste inte ens att det fanns sån info utlagd! på svenska tom!

  • elims

    Chaia

    Har du något tips på vad jag kan göra med en burk svarta bönor?!

  • elims

    marcink

    det ÄR lätt att va jude, eller iallafall kul!

  • elims

    marcink

    Kul att du trivs! I sthlm finns det ju ett lite större utbud oxå vad det gäller det judiska om man vill

    Har ni vänner i sthlmsområdet?! ....ja förutom oss alltså!!

  • elims

    Vi har ju två IKEA här, glöm inte det!

  • elims

    Chaia

    hm, ja det får nog bli en sallad av något slag, kanske om jag blandar i andra sorters bönor också... Har gjort en bön&tomatsallad på bruchetta en gång, kanske kan göra något liknande. Tack för tipset iallafall!

    OK, nästa fråga - Får man tag på pumpa i affärerna nu?!!

  • elims

    tutim

    Har du också mest "gäster" som kikar in hos dig?! visst är det trist...

Svar på tråden Hey Jude!