• Anonym (??)

    Hämta på dagis varannan vecka

    Louga skrev 2014-02-13 13:04:14 följande:
    Men snälla ni, sluta lägg sa mycket skuld pa TS! Pappan bor inte 25 mil ifran utan 25 minuter ifran! Det är inget! Klart att han skall aka och hämta sitt barn om han har ett intresse att fa hem barnet till han. Specielt om TS har nagot planerat och pappan bara är lat som inte vill sätta sig i bilen.

    Håller helt med här.
    TS och pappan har varit överens om att pappan ska hämta på torsdagen.
    Nu känner inte pappan för att hämta sitt barn och hittar då på något om att TS har skyldighet att hämta istället.

    Och TS blir då tvungen att ställa in de planer som hon gjort för kvällen för att kunna tillmötesgå pappans önskemål och se till att barnet får träffa sin far.

    Man kan väl inte bryta en överenskommelse dagen innan och hänvisa till någon okänd lag som pappan inte kan namnge? Om pappan inte vill hämta i fortsättningen föreslår jag att de träffas på familjerätten och pratar ihop sig till något som de är överens om och skriver avtal på det.
  • Anonym (??)
    Anonym (...) skrev 2014-02-13 13:46:33 följande:
    Kommer han inte så får Ts vackert hämta dem och ta hand om dem eller ska hon låta dem stanna i förskolan?

    Ja men det tror jag TS förstått faktiskt, hon skriver ju att hon ställt in planerna för att hämta barnet!

    Men det är inte samma sak som att det är lag på att hon ska skjutsa barnet hem till pappan när han kommer på dagen innan att han inte orkar hämta.
Svar på tråden Hämta på dagis varannan vecka