Teater där homosexuella gifter sig?
Hur ställer ni er till att de har teater i skolan där barnen får leka att tjejer gifter sig med tjejer eller tvärt om???
Hur ställer ni er till att de har teater i skolan där barnen får leka att tjejer gifter sig med tjejer eller tvärt om???
Går du i taket för att man pratar om evolutionsteorin i skolan också? Blir du upprörd för att man inte har (kristen) morgonbön varje dag? Tycker du det är fel att ha sexualkunskap och lära sig om sex och samlevnad i skolan? Tycker du det är bra att skrämma barn med helvetet om de inte gör som du säger? Lär du dina barn att det är ok att mobba ut, kasta skit på och säga elaka saker om människor som inte lever exakt som du gör?
"Läraren borde se till att de gifter sig med motsatta könet."
Självklart. För läraren är ju inte lärare utan i själva verket en kopplare.... Vad är din agenda? Vill du införa sharia och tvångsgifte ditt rikspucko..??
Tycker det är skitbra! Varför lära barn att det inte finns andra läggningar än heterosexualitet? Skrota heteronormen!
Jag tycker att man kan ha med både homosexuella och heterosexuella!
Detta för att man inte ska forma barn till att ha en särskild läggning eller för att de ska tycka att det är konstigt med en läggning.
Homosexualitet är naturligt!
tja... alltså min son börjar ju skolan till hösten, men han vill inte alls gifta sig... varken med olika eller samkönade. Kan de inte få göra teater om singellivet också. Skämt åsido. Teater är ju teater, alltså INTE verklighet. ett utmärkt sätt att få lära sig spela olika roller för att öka förståelse för olikheter.