föda naturligt
Jag ska föda i januari. Min tanke är också att jag inte vill ha medicinsk smärtlindring. Tänkte tipsa om boken "Föda utan rädsla", såg nu att Lowika läser den också. Jag har läst den. Den passade mig och mitt tankesätt som handen i handsken kan man säga. Om några veckor ska jag gå på en av hennes förlossningskurser. Ser fram emot det!
Jag har också läst en del om "dyktekniken" och "signekursen" - det var också bra läsning.
Sen är det nog så för mig... Detta är min första riktiga förlossning. Jag är öppen för att jag inte vet hur jag kommer att reagera när cirkusen är igång. Det har jag med i tanken. Det kan hända att min önskan om att föda naturligt inte kommer att fungera (fast jag tror det kommer att gå bra). Och OM det inte går, då får vi ta det därifrån och de får ge mig passande smärtlindring.
Man får ta det som det kommer helt enkelt. Men önskan och målet är helt klart naturlig förlossning. Helst hade jag velat föda hemma också. Men jag kommer inte att göra det.