Inlägg från: Anonym (MA) |Visa alla inlägg
  • Anonym (MA)

    Missfall - göra VUL för att se att allt är "ok"?

    Det låter som missfall,men om du inte fått det konstaterat skulle inte jag säga det till 100%! Jag fick MA v.11,ingen tvekan alls och gjorde VUL 1,5 vecka senare för att kolla så allt var ute.

  • Anonym (MA)

    Jag fick MA efter IVF-08. Upptäcktes via VUL-annars hade jag kunnat gå hur länge som helst så bara det i sig var ju bättre. Sen är det vanligt med VUL efter IVF för att få klart besked- IVF-processen är asjobbig och man vill veta. Är man äldre finns ökade risker också. För att lugna sig,för att kunna tala om det för kliniken,för att kunna fortsätta med ny behandling. Jag gjorde VUL efter MA:t också vilket läkaren absolut vill för att kolla så allt var ute. Vanliga missfall efter spontan graviditet v.5 klarar säkert 99% av själva utan hjälp och VUL,men efter IVF,vid MA,långt senare ja,då bör man kolla upp sig! Vi gjorde nästa IVF 3 månader efter MA:t-hade vi inte fått gjort om vi inte vetat allt var okey där inne. Dessutom är ovissheten om ens barn lever enormt påfrestande-mycket mer än om man blitt spontant gravid lätt eller kanske oplanerat.

  • Anonym (MA)
    Sweet life skrev 2013-10-29 16:16:08 följande:
    Hoppsan här generaliserar vi... Så att ha fått 6 missfall varav 2 sena i vecka 17 och ett MA som upptäcktes först på RUL är inte enormt påfrestande vid nästkommande graviditeter?

    ändå skulle inte JAG begära detta ni skriver här ovan. JAG skulle inte, mitt personliga val och ett tidigt missfall klarar kroppen av själv i 99,9% även för IVF:are. skulle nått vara fel märker man det väldigt tydligt eftersom man garanterat får infektion i livmodern om allt inte kommer ut. Det kan hända även trots VUL och den enda bekräftelsen man får är psykologisk..

    Men juste, har man inte gjort IVF har man inte rätt till en åsikt..  
    Men var i herrans namn har jag skrivit det du påstår!? Du har inte gjort 8 IVF:er,det är uppenbart! ALLA IVF-kliniker tycker man ska göra VUL v.8-9 för att få veta. Det är INGEN mening gå till RUL v.17 och sen upptäcka att barnet dött redan v.6! Man vinner tid på att veta! Och tid är jätteviktigt i IVF-sammanhang. Dessutom är det brukligt efter MA och Cytotecbehandling med efterkontroll-varför gå och vänta på om det gått bra-speciellt om man vill göra nästa IVF så snabbt som möjligt?.

    Jag kommer garanterat göra flera VUL som gravid nästa gång. P.g.a ålder,chans för två (2 insatta nämligen),det faktum att jag måste veta för att kunna gå vidare med nästa behandling ifall det skiter sig. Att du verkar kunna ta allt med en klackspark och vill att din kropp ska sköta allt själv får stå för dig-jag utnyttjar tekniken som finns för att jag vill ha frid i sinnet,vetskap och en säker graviditet.
Svar på tråden Missfall - göra VUL för att se att allt är "ok"?