Hur länge är det okej att använda napp, låta barnet dricka ur nappflaska, amma, sova hos föräldrar i samma säng..
Hur länge är okej att:
Ge napp?
Tills dom är 2½ år, 2 av våra barn tog aldrig napp vilket var både på gott och ont den tredje hade tills han var 2 år och 4 månader och slutade utan problem.
Amma?
Upp till 1 år 2 av våra barn ammade inte alls och den ena slutade vid 7 månader
Amma offentligt?
8-10 månader
Samsova i samma säng?
6 månader sen fick våra 3 barn eget rum och har sen dess sovit hur bra som helst och aldrig varit några problem att bara lägga dom för natten, dom har heller aldrig velat ligga i vår säng mer en korta stunder.
Ge dryck ur flaska?
Välling och vatten upp till 3 år inget annat i nappflaskan.
Använda spjälsäng?
Svårt att svara på då det beror på barnet, första var 1 år när han fick egen "vuxensäng" andra var 2½ år innan hon var redo för att byta och tredje är nu 16 månader och ligger i sin spjälsäng fortfarande.
Använda vagn?
3 år
Använda blöja?
Beror på barnet en del är tidiga andra tar lång tid, våra äldsta slutade vid 2 år och 4 månader helt...
Vad tycker du och vad baseras ditt svar på?
Tycker väl sådär och har jämfört med hur våra barn var/är