BF i oktober. Någon som vill följas åt?
Hej ! Hoppar in här :) väntar mitt tredje barn den 12 okt ! Men ska genomgå mitt tredje snitt ! Väntar med spänning med att fått datum :)
Hej ! Hoppar in här :) väntar mitt tredje barn den 12 okt ! Men ska genomgå mitt tredje snitt ! Väntar med spänning med att fått datum :)
Jag har klarat mig bra med foglossning tills nu:/ ! Innan har jag inte känt nånting och jobbat på som vanligt ! Har klarat mig bra genom mina andra graviditeter också , inte haft några större problem ! Men börjas kännas rätt tungt nu , skönt att det närmar sig !
Jag kommer att bli snittad , mitt första blev ett akut snitt och mitt andra planerat , och även nu denna gång blir det ett planerat ! Jag är trång i bäcken och just därför finns det inga andra alternativ här :/ ! Men jag har haft det bra under snitten lär jag säga , allt har gått bra och jag har inte haft någon större smärta av det ! Nästa tisdag ska jag äntligen få mitt snitt datum , är planerad till den 12 okt , men blir troligen snitt den tredje :) ! Ska bli spännande !
Jag höll på och kämpa i nästan 17 Tim med med första dotter , tills dom insåg att detta inte gick , så det blev akut snitt. Sen efteråt så mätte och röntgade dom bäcken , och där konstaterade dom att det inte skulle fungera att föda vanligt igen , pga att jag är kort och inte alls så stor så trodde dom det berodde på det ! Känns lite tråkigt för samtidigt skulle jag vilja genomgå en vanlig förlossning ! Men så tur är har haft positiva upplevelser med snitten , det tråkiga med snitt känner jag mest att man behöver så mycket hjälp efteråt , även fast jag har varit uppe på benen efter op, men det är ju inte helt smärtfritt efteråt :/ ( inte för mig iallafall) ! Men med mycket hjälp av sambo så brukar det fungera bra ! Så jag hoppas det går lika bra denna gång också !
Ursäkta min stavning :) skriver på mobilen :)
Det går säkert bra ska du se , :) du kan inte begära att dom ska mäta ditt bäcken innan ev förlossning? Hade jag vetat att jag skulle lega och kämpat så jäkla länge med den första , hade jag önskat att dom mätte innan! Jag är också kort , 153 bara :/ ! Men jag tycker du ska höra om dom kan mäta det, helt klart! Jag förstår din oro , men tänk på att det är många andra som absolut inte har några problem trots att dom är små, det är så individuellt ! Men du kommer att klara det där galant ska du se!!
Bm kan inte mäta :/ utan det behövs nog göras på sjukhuset ! :( Själv har jag inte förberett mig nånting än sålänge , har dock inga bäbis grejer kvar alls längre , efter mina två flickor skulle jag aldrig ha mer barn , utan det räckte bra tyckte jag ! Hade tänkt börja jobba igen efter att gått klart min usk utbildning , men ack så fel jag hade :) nu är det bara att börja om från början återigen med att köpa saker , men jag ska faktiskt köpa mycket begagnat oxå , vagn är faktiskt det enda jag inhandlat ! Bör nog snart börja handla lite kläder och diverse saker . :) Tänk om man hade haft kvar allt istället , men men .. Bara att le och se glad ut :) Är det nån som tagit reda på könet ? Jag har två flickor sedan tidigare , en född 05 och en 09 ! Hade varit kul med en pojk denna gång , men tror på ännu en tös ! :) huvudsaken är att dom är friska och mår bra sen får det bli vad det blir :)
Man kan hitta mycket bra när det gäller begagnat , håller med ! När jag väntade första dottern , köpte jag mycket " onödigt " som jag knappt använde :/ nya grejer alltså ! Tänker inte lägga ut hur mycket som helst på grejer som blir använda så lite ändå , roligt med nytt , men lite ekonomisk lär man va också ! Fast , vagnen köpte jag ny på internet , lär jag erkänna ! Dom som sålda begagnat skulle i princip ha lika mycket som om jag skulle köpa en ny , så jag la till en 1000 lapp så fick jag en ny ist ! Köpte en brio Happy ! Jag hoppas jag blir nöjd med den , har så svårt att hitta vagn som jag trivs med !!
Håller tummarna för dig , och hoppas allt går bra !
Idag fick jag mitt datum , har bf 12 okt ! Men blir snittad 3 okt i Falun ! Det närmar sig .. Ska iväg nästa vecka för en extra mätning av magen , den hade inte växt nånting från förra besöket ! + att jag ska få blod intravinöst, har så dåligt blodvärde ! :/ hoppas ni andra mår bra :)