Inlägg från: AnnaSthlm |Visa alla inlägg
  • AnnaSthlm

    Tycker ni att det ska vara ett krav å kejsarsnitt ??

    Agapi skrev 2013-06-28 12:34:39 följande:
    Förstår inte varför just barnafödsel skall vara den enda punkten i sjukvården där man ska göra de så "naturligt" som möjligt. Vi är väl skapta med en massa sjukdomar och fel som vi med hjälp av modern sjukvård kan bota. Varför är de just här som man skall ta så lite hjälp som möjligt oavsett hur mycket man lider (fysiskt eller psykiskt) av de? De är då ingen som säger "nej men din kropp är nog skapt för att utveckla cancer så de är inget vi behandlar" eller "nej man man har ju amputerat ben utan bedövning i hundratals år. Drick lite sprit och bit i den är pinnen så kör vi på".

    Samma med att man ska få betala själv om man vill ha snitt. De allra flesta som behöver sjukvård har själva orsakat detta, genom att utsätta sig för risker (köra bil, utöva sport, åkt till länder med högre risk för olika sjukdommar,  osv osv), att leva på (ätit fel, rökt, vistats i skadliga miljöer osv osv). Men ingen annan stans är de tal om att man skall betala för vården själv. Dessutom lär de inte billigare med alla psykolog- aurora- läkarbesök osv osv man måste traggla sig igenom för att få sitt snitt.

    För mig är de självklart att man skall få välja själv! Man skall få vettig information om båda förlossningssätten och få diskutera igenom det med en läkare eller kunnig barnmorska och där efter få välja de sätt som man själv känner sig tryggast med.
  • AnnaSthlm

    Håller helt med Agapi.
    Jag kan verkligen inte förstå varför man vill tvinga en person som är rädd för en vårdsituation, att tvingas gå igenom denna situation, när det finns alternativa metoder som personen hellre vill använda.
    Detta är verkligen dubbelkoral, och det skrämmande är att det ofta är KVINNOR som vill tvinga andra kvinnor att gå igenom detta. Det finns verkligen en plats i helvetet för kvinnor som inte hjälper varandra.

  • AnnaSthlm
    Agapi skrev 2013-06-28 13:12:58 följande:
    Jag har också förundrats över att de nästan alltid är kvinnor (och dessutom kvinnor som fött barn) som är emot att andra skall få snitt. Har diskuterat detta otroligt mycket med min mamma under min graviditet (har en dotter på 8 veckor som kom med snitt). Hon hade aldrig direkt reflekterat över detta tidigare och varit av just den åsikten "kvinnor är ju gjorda för att föda barn". Nu är hon (och hennes nära vänner som vi pratat med detta om) jätte upprörda över att dom "gått på" detta under alla år och inte haft ett mer öppet sinne för hur de faktiskt känns för andra.

    Dessutom VILL ju de flesta kvinnor föda vaginalt (även om många kanske är rädda att de inte skall få den stöttning och smärtlindring som de behöver/vill ha). Så jag ser inte varför vi som absolut vill ha ett snitt inte skulle få de. De skulle dessutom bli billigare om man slapp massa aurora/psykolog möten om man redan innan vet med sig att man inte är öppen för att genomgå en vaginal förlossning. 
    Det där med mammor... Min mamma är helt förskräckt över att jag har valt snitt. Är gravid nu och har inte fått träffa någon läkare för att få snittet beviljat än, men enligt barnmorskan ska det inte vara något problem och jag ska få träfa en läkare längre fram. Jag har liksom bestämt mig så det handlar inte om att minska en rädsla, utan att jag tycker att KS är den säkraste metoden för mig och mitt barn att undvika bestående förlossningsskador.

    Min mamma tror att hon kan övertyga mig att ändra mitt beslut genom att skrämma med "en stor bukoperation" och argument av typen "jag fick ju inga skador" och "naturen är inte dum".
    Såja
  • AnnaSthlm
    Agapi skrev 2013-06-28 13:39:33 följande:
    Så var min mamma med. Berättade inte för henne att jag ville ha snitt för än jag varit hos aurora första gången. Trotts att vi står varandra nära. 

    Sen började jag förklara varför jag ville ha snitt. Vi diskuterade hur förlossningsvården ser ut idag. Risker med båda sätten för både mig och barnet osv. De tog inte lång stund innan hon stöttade mig helt och full. Hon var till och med den som var med mig på operationen eftersom min kille inte han fram i tid (startade spontant en vecka tidigare än de planerade snittet var bokat) 
    Vad härligt att din mamma kunde ta till sig dina argument till slut! Det hoppas jag att min mamma också kommer att kunna göra. Just nu är det ganska nytt och lite infekterat, hon försöker att "anfalla" mig isället för att lyssna, och då blir det ju ingen bra dialog. Jag vill låta det gå lite tid innan vi pratar sakligt om det hela igen. Hon har väl googlat på "risker med kejsarsnitt" och läst sig mätt på skräckhistorier- som för övrigt inte är fler än skräckhistorierna om vaginala förlossningar.

  • AnnaSthlm
    straw2008 skrev 2013-06-28 14:15:12 följande:
    Ni som vill ha snittbehöver ju inte få godkänt av era mammor på något sätt. Låt bli att berätta för dem om det blir en sån kamp (tom mot er mor??)
    Jag känner absolut inte att jag behöver ett godkännande från min mamma, jag tar mina beslut oberoende av hennes åsikt i denna fråga.
    Vi står dock varandra nära, bor nära och träffas ofta, så det blir svårt att undvika ämnet "förlossning" när hennes första barnbarn är på väg. Detta är dock inte något vi pratar om dagligen, och jag avbröt mjukt hennes övertalningsförsök när vi pratade om det sist.
  • AnnaSthlm
    Mita1973 skrev 2013-06-28 14:32:02 följande:
    Tycker det ska ställas högre krav så som medeciskt akut livshotande för mor och barn annars inte.

    Eller så kan man få välja det och själv  betala för snittet, vilket är ganska dyrt inte så biligt som vissa räknar ut på denna sajt. 
    Det ekonomiska argumentet håller inte.
    I Sverige får man vård efter behov, inte efter betalningsförmåga. Det är många sjukdomar/ tillstånsd som inte är livshotande, dock ges det vård även för dessa.
    Om det endast är livshotande situationer som ska ge rätt till vård kan vi stänga ner all alla vårdmottagningar utom ett gäng sjukhusakuter.
  • AnnaSthlm
    Mita1973 skrev 2013-06-28 14:44:12 följande:

    För att man är rädd är inget godtagbart skäl så vida det inte är en äkta fobi, och för att man inte vil gå sönder ännu mer snevridet då ska man stå för det själv..
    Amen
  • AnnaSthlm
    Mita1973 skrev 2013-06-28 15:04:30 följande:
    Nu pratar vi kejsarsnitt inte vården generellt.  KS för att man är lätt byxis för att föda nej det borde inte få göras, och inte heller för oj jag vill inte gå sönder eller aj det gör ont..

    Då kan man likna det vid kosmetisk hjälp vid barnafödande och vips så kostar kakan..

    Det kall ligga mycket svår ångest bakom, vilket  en riktigt bra teraput kan se om man har eller ej, men vissa vill ju inte ens få hjälp!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!   



    Kejsarsnitt som kosmetisk hjälp? Har aldrig hört någon välja KS av den anledningen!

    Om något så är det ju just KS som ger ett synligt ärr, och och det är väl synliga ärr man inte vill ha om man nu skulle köra med kosmetiska skäl?

    Jag är övertygad om att vuxna kvinnor har fullständig förmåga att kunna välja det förlossningssätt som känns bäst för dem, när de får fakta, statistik och rätten att välja.
  • AnnaSthlm
    Mita1973 skrev 2013-06-28 15:15:11 följande:
    sa jag terapin skulle kosta  jag har sagt KS ska kosta om   man inte har äkta medesincka skäl



    Vad är "äkta medicinska skäl" för dig?
  • AnnaSthlm
    Mita1973 skrev 2013-06-28 18:39:42 följande:
    Räddslor kan man få hjälp med på annat sätt KS ska vara tillför riktigt medeciska problem punkt  eller ska man kunna  ringa in och be dem ta ut blindtarmen  med för att man är rädd för blindtarms inflamation?

    Befängt



    Det är väl tur att väldigt få läkare resonerar som du gör. Vad hade vi haft för samhälle då. Suck.
  • AnnaSthlm
    liv skrev 2013-06-29 08:13:59 följande:
    Jag har inga synpunkter på vad andra vill välja så jag bryr mig inte så mycket. Men jo kvinnan är gjord för att föda vaginalt. Annars hade väl kroppen öppnat sig själv i magen och läkt ihop på egen hand. Kejsarsnitt är något som uppfunnits av oss människor när förlossningar går snett. Jättebra. Men jag kan på ett sätt tycka att det är lite skevt att det ska göras kejsarsnitt till höger och vänster för att alla blivit rädda för smärtan. MEN som sagt var så får alla göra precis som de själva vill för mig.



    Bra att du tycker att det är upp till varje kvinna! Det där med smärtan tror jag dock är ett vanlig missförstånd/ fördom. För de flesta, mig inklusive, handlar det om att undvika bestående förlossningsskador på underlivet och barnet, ex. syrebrist, sfinkterrupturer och andra svåra rupturer, urin- och avföringläckage, underlivsbesvär, livmoderframfall etc.

    Visst är kvinnor "gjorda" för att föda vaginalt, och många har mist barnen och sitt eget liv i barnsäng. Det är en otroligt riskfylld process och det är tur att mediciner och KS finns, så kvinnor slipper skadas (fysiskt och mentalt) och dö av det de är "gjorda" för.
  • AnnaSthlm
    Rani skrev 2013-06-29 18:35:00 följande:



    Jag misstänker att det är som med amning. Det bästa när det funkar men strular det så kan den "onaturliga" vägen att gå vara både bättre och enklare.
    Ja, exakt. När det funkar.
    Både förlossning och amning är så otroligt laddade ämnen upptäcker man, att många människor (främst kvinnor som själva är mammor) verkar tycka att det är deras skyldighet att försöka tvinga vaginal förlossning och amning på andra TILL VARJE PRIS. Särskilt viktigt är det för dem som själva råkat ut för allvarliga komplikationer. Det verkar som att tanken är "har jag lidit måste andra kvinnor få lida också".
    Just när det gäller förlossningar och amning verkar det vara helt okej att köra med skrämselpropaganda, skuldbeläggande och extrema fördomar. Det kanske är dessa mammors sätt att skilja på RIKTIGA kvinnor (som de själva är) och DÅLIGA kvinnor (som inte är redo att riskera ett trasigt underliv och skadade barn.
Svar på tråden Tycker ni att det ska vara ett krav å kejsarsnitt ??