KaeJ skrev 2013-06-30 19:44:27 följande:
I detta fall menade jag kanske mer det intima. Dusch, toabesök osv.
Även mer allmänt, att ha ett behov att någon annan behöver hjälpa en med saker.
Hur jag som assistent bäst hjälper min brukare att behålla sin integritet och sin privata sfär.
Bra exempel på tex gräsklippning, tycker du att en förälder kan ställa det kravet på assistenten?
För vi ska ju assistera brukaren utifrån dennas förutsättningar, va den "förlängda armen"
Hoppas jag förklarar vettigt. Hehe
Jag tycker att det är jobbigt att vara beroende av någon. Inte bara för att jag alltid måste ha med någon på toa t.ex., jag vet ju inget annat så det reflekterar jag väl inte direkt över, men alltid ha en annan människa i närheten. Någon att "ta hänsyn" till. Någon som ser och hör och vet allt jag gör. När något strular med assistansen, gud, det är det värsta jag vet. Verkligen värsta, jag mår så dåligt. Och då tänker jag alltid att för assistenterna är det bara ett jobb, för mig är det hela mitt liv.
Det är viktigt att man har förståelse för vad som är privat. Jag gillar inte när assistenten hjälper mig att öppna min post och själv kollar vad det är i breven. De ska visa mig det, mina räkningar osv angår inte dem. Det är en integritetsfråga, visst?
Sen är det viktigt att man inte känner sig behandlad som en "sak". Det kan förekomma men jag kan inte ge något bra exempel på det... Men påpeka inte "vad tungt detta är" eller "usch vad äckligt" (sådana situationer kan förekomma i jobbet ju).
Om man behöver mycket fysisk hjälp kan ens egen kropp kännas främmande. Man vet inte exakt hur man ser ut överallt eller hur vissa saker känns, för det är bara andra som hanterar ens kropp.
Många gånger tror jag att man kan tänka hur man själv hade velat ha det.
Alltså, det där är ju beroende på hur mycket brukaren klarar av och vill delta. Om jag hade vetat hur gräsklipparen funkar skulle jag ju kunna instruera vem som helst till att hantera den och på så vis göra det själv genom assistenten. Om anhöriga kan kräva det? Tveksamt. Men om jag bor själv i hus med trädgård? Ja, då ska väl ass klippa gräset, med mig såklart (även om jag inte fysiskt utför gräsklippningen).
Fråga gärna vidare!