• PiOmiO

    Insemination

    Jullan skrev 2013-05-24 20:17:04 följande:
    Hjälp! Jag får inga svar från vår läkare. Redan innan utredningen pushade han för ivf. Nu när vi fått provsvaren visade de att min sambo har ett lägre antal spermier än normalt varför läkaren tyckte att vi skulle välja ivf. Vi tror att det låga antalet kan bero på att min sambo hade feber när han lämnade provet och skulle därför eventuellt ändå vilja försöka med insemination eftersom det är mindre ingripande men vi får inga svar från läkaren.

    Är det någon som vet hur det fungerar? Ställer man sig i någon kö? Kan man stå i kö för ivf och insemination samtidigt? Kan vi vända oss någon annanstans utan att behöva göra utredningen igen?

    Hoppas att det är någon som vet!
    Hej..
    Begär att få göra om ett spermaprov, men ställ er ändå i kön om det är det läkaren föreslår. De skulle inte förslagit IVF om skulle trott att det fungerade med insemination då IVF är ruskigt dyrt. Köerna är långa (men beror självklart på landsting) OM ni tror att di kommer lyckas med insemination sök privat och gör en insemination med mannens spermier, det är nog inte så värst dyrt (samtidigt som ni står i kön till landstinget)  
    IVF-/Inseminations bloggar på: www.piomio.blogg.se/ --> Life is not fair; get used to it.
Svar på tråden Insemination