Inlägg från: Anonym (Har jobb dock...) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Har jobb dock...)

    samla sina lån

    Om du kontaktar tex lendo och får några erbjudanden på att samla lån/krediter hos en bank så får du ett lån som precis täcker de kostnader du har.
    Sedan kan du be banken betala direkt till de lån/krediter du har eller att få hem pengarna på ditt konto och sedan själv betala.
    OM du inte får några erbjudanden pga din situation så skall du gå till din bank (öch även andra) där du kan träffa personal och säga det du skrev här så får du garanterat hjälp någonstans.
    Dina inbetalningar kommer bli mindre, men det är inte säkert att räntan blir rakt igenom bättre (du betalar kanske en ränta på 4% på ett ställe och 14% på ett annat, då blir KANSKE din ränta på 8%..)
    Va det svar nog? 

  • Anonym (Har jobb dock...)
    Anonym (låna) skrev 2013-03-13 14:24:10 följande:
    tack för tipset, lendo har jag prövat men det går inte ens att ansöka där om man kryssar i rutan arbetslös, jag har prövat att ringa runt på olika låneställen men får svaret att dom inte kan göra något om jag inte har en fast inkomst. Men undra om tex handelsbanken gör en annan bedömning om man går dit personligen?
    Om du säger att det är för att minska dina utgifter och för att kunna betala, och du kommer dit personligen och ser städad, välvårdad och trevlig ut- Berättar att du vill ordna upp ditt liv så hjälper de dig säkerligen!
    Det är inte lätt, du har ju satt dig i skiten så att säga :(
    Men tänk bara: alla företag/banker VILL HA sina pengar. Och då måste du kunna betala :)
    Så gå till handelsbanken, seb, nordea, swedbank osv osv. Be om hjälp!
    De finns för att hjälpa dig!
    :) 
Svar på tråden samla sina lån