• Nutnut

    Periodisk fasta?

    Jag kör periodisk fasta sedan en tid tillbaka. Jag testade i höstas och tyckte framförallt att det var skönt att slippa tankar kring frukost.

    En bonus är att jag inte längre blir så sjukt hungrig innan lunch. Det blev jag när jag åt frukost. Pga att jag är i ketosis så är blodsockret stabilt.

    LCHF är bra när man kör periodisk fasta eftersom att kroppen då ständigt är i ketosis men det hamnar du i ändå efter ett tag.

    Man reglerar överätning genom att begränsar antalet timmar man äter. Om du är en småätare så tror jag det kan vara något för dig.

    Jag har fram tills nu kört 16 timmars fasta och 8 timmars ätfönster men igår körde jag 20 timmars fasta och efter 16 timmnar var det som att all hunger hade försvunnit helt. Jag testar även detta idag, men det blir en del te, kaffe och vatten för att ersätta ätandet som en syssla. Det är ju rätt trevligt att äta.

  • Nutnut

    Glömde tillägga att jag inte äter enligt LCHF,

  • Nutnut
    Sidika skrev 2013-01-10 12:59:51 följande:
    Nutnut- intressant! hur äter du? har du minskat i vikt med hjälp av detta?

    Jag äter väl ganska nyttigt generellt, men jag kan göra fler utsvävningar med PF. DVS kroppen blir inte lika påverkad viktmässigt på mer onyttig mat när jag äter enligt PF. Det är ju inte så konstigt eftersom att kaloriintaget minskar under dagen totalt sett. Jag äter alltså inte någon speciell diet utan äter varierat men inte särslilt mycket skärp.

    Jag har misskat några kilo, men den stora skillnaden för mig har varit att jag tagit bort allt fokus kring mat. Innan så var det mycket tankar kring vad jag skulle äta till de olika målen och det blev mycket ätande på jobbet. För att hålla mitt blodsocker stabilt så har jag behövt äta många mål; Frukost, mellanmål, lunc, mellanmål, middag osv.. Det har dessutom blivit så pass små mål så jag har gått runt och varit lite småsugen ibland och inte känt mig helt nöjd.

    Men jag kanske bör tillägga också att jag inte har någon övervikt att gå ner. Är man överviktig så tror jag att man logiskt sett borde gå ner ganska mycket, speciellt i början 

    Vad har du tänkt ha för ätfönster? jag tror att längre fasta resulterar i mer viktnedgång eftersom att kroppen har hög ketonhalt under längre tid. Men det är min egen slutsats...
  • Nutnut

    Jag har svårt att säga hur mycket jag har gått ner. Jag brukar inte väga mig så ofta. Men i början kanske jag gick ner två kilo. Nu gissar jag bara. Sen har jag stannat av. (men så har det ju varit jul också och då åt jag lite som jag kände för)

    Men det är väldigt stor skillnad på normalviktiga och övervikiga. Är du överviktig i dagsläget? jag har ett bmi på ca 20, men har man en övervikt så finns det ju mer att ta av om du förstår.

    Jag har dessutom ätit nyttigt under en längre tid och därför blev förändringen inte lika stor som det blir om man går från att äta onyttigt till bättre mat plus periodisk fasta. Det viktigaste för mig har varit att jag inte behöver vara lika noga med vad jag äter när jag äter och jag blir helt mätt istället för att äta småportioner.

    Det finns en dokumentär som BBC har gjort som handlar delvis om fasta och vilka fördelar det har för kroppen. Den heter "eat, fast and live longer" eller något sånt. klart sevärd.

    Jag tycker du ska börja med ett ätfönster på 8 timmar och sen kanske dra ner allt eftersom du vänjer dig. Jag har inte ätit sedan kl 20 igår och mår prima. Men det var svårt de första dagarna när man skulle hålla sig fram tills lunch. Du kan ju sen gradvis trappa upp och se vad du trivs bäst med.

  • Nutnut
    Sidika skrev 2013-01-10 15:57:26 följande:
    förövrigt känner jag igen mig jättemycket med det ddär med fokus på mat och att jag funderar på vad jag ska äta nästa gång osv så om detta kan motverka det vore det ju toppen

    Ja för mig har det den effekten iaf! Och de ständiga blodsockerdipparna var inte roligt för de i min omgivning. När jag inte kör pf så är jag superkänslig och käkar frukt och nötter konstant, men jag slipper det nu. Så skönt.
  • Nutnut

    Lycka: kör på. Du förlorar inget på att testa. Det är motbevisat att kroppen inte tar stryk att vara utan mat ett tag! De är till och med bra för kroppen då den får chans att återhämta sig.

    Tyvärr så är det inte många som vet detta och många höjer på ögonbrynen över att man inte äter alla mål som man "ska". Jag brukar därför inte säga det till så många. För mig är det skönt att slippa förklara.

    Har dy någon övervikt lycka?

  • Nutnut

    Jag kan fortfarande känna lite tomhet i magen men inte riktigt som hunger i den mån man är van. Oftast fylls denna tomhet med vatten eller kaffe. Funkar bra.

    Det tog några dagar av fasta innan den jobbiga hungern försvann.

    Om du vill slippa den helt så ska du försöka se till så att kroppen aldrig går ur sin ketos. Detta kan du göra genom att äta ketogen kost; mycket fett, begränsat med protein och nästan inga kolhydrater men det orkar inte jag hålla på med.

    Så länge du inte käkar helt kerogent så kommer du nog inte slippa hungern helt på morgonen men den blir som
    Sagt annorlunda när man vant sig. Efter ca 15 timmar på fastande mage så har mina hungerskänslor försvunnit helt men fastar man 16 timmar så är det ju inte så mycket värt kanske.

    Nu när jag testat 20-timmars fasta och 4 timmars ätfönster de senaste dagarna så
    Börjar jag känna att det passar min kropp bäst. Dvs jag äter bara middag och kanske lite Kvällsfika.

    För mig har det som sagt handlat mest om att få bort fokusen kring mat och att hålla vikten. Har ju inte gått ner så mycket men jag kan tänka mig att PF är effektivt om det nu är det man strävar efter! :)

  • Nutnut

    Ja vill tillägga att suget däremot försvinner helt efter ett par dagar för mig även när inte hungern gör det till 100%

    Jag har aldrig haft problem med att gå hungrig så läge blodsockret är stabilt och inget sort sug finns.

    Igår till exempel så kände jag att jag borde ätit mer till middag. Jag åt en normal portion så som jag skulle ha gjort när jag inte fastade. Vilket är på tok för lite när man bara äter ett eller två mål. Så jag letade febrilt i köket efter något jag var sugen på att stoppa i mig. Hittade inget vilket är ovanligt för att vara mig. Det blev en tallrik naturell yoghurt men jag fick näst intill tvinga i mig den.

    Anledningen till att suget försvinner tror jag har att göra med blodsockernivån men det är också bara min egen slutsats.

  • Nutnut

    Hur tänkte du lägga upp din fasta lycka?

  • Nutnut

    Och har du kommit igång än TS? Hur känns det isf?

  • Nutnut
    Lycka 1 skrev 2013-01-11 15:24:21 följande:

    Jag har tänkt att köra på 16/8. Till att börja med iaf.
    När jag vant kroppen med det kanske man kan testa 20/4 lite senare.

    Igår fastade jag fram till kl 12 men idag klarade jag det inte. Svårt när man är hemma och inte tänka på mat samtidigt som barnen ska ha både frukost och mellis.

    På måndag börjar allvaret igen efter ett långt jullov och då kommer det nog bli mycket lättare.
    Både med kost och träning.

    En bra kost äter jag redan men jag är förjävlig på att gå och småäta endå så det är det jag vill få bort med pf.        

    Ja det var precis som jag gjorde. har ju bara kört 20/4 i några dagar. Jag gjorde som du i början att jag körde med 16 timmars fasta och ibland lite mindre när jag inte pallade. Sen blev det lättare. Det var först när jag kände att jag behärskade det helt utan problem som jag försökte mig på 20 timmar och första gånger gick det av bara farten, men då var jag fullt sysselsatt. När jag inte har lika mycket på jobbet så blir det lite svårare.

    Man ska ju inte pinas, det är ju inte därför man gör det... låt det ta sin lilla tid.

    Dricker du mycket vatten? Jag får för mig att det är extra viktigt vid fasta. Om inte annat så blir det lättare då.
  • Nutnut

    9 timmars fasta låter lite.... vanligast är ju 16 timmar eller mer.. De flesta sover ju 7-8 timmar, då blir det ju bara någon timme utöver din sömn... Eller menar du ett ätfönster på 9 timmar? Fastan är ju den tiden du inte äter.

    De flesta brukar begränsa sitt ätfönster till 8 timmar. Hur ser dina rutiner ut? Kanske kan du testa  äta mellan 13-21 om du har svårt att äta tidigare?

    Tiden på dygnet tror jag inte har någon betydelse men många tycker att det är skönt att lägga ätfönstret så att det passar ens rutiner med lunch och middag på jobb och med familj.

    Jag fastar inte för tillfället men funderar på att börja nästa vecka igen. Blev lite ofokuserad ett tag men nu är jag motiverad att ta tag i det känns det som. Äter mycket bättre då jag fastar eftersom jag blir mer mån om att äta ordentliga och nyttiga måltider då jag väl äter. Man får inte lika många chanser att få i sig den näring man behöver så att säga.

  • Nutnut
    Tonårsmamman1 skrev 2013-03-02 15:45:02 följande:
    Jag har precis testat några gånger och tycker det funkar bra. Jag äter mellan 11.30 och 19.30 och fastar däremellan.
    Jag äter kolhydratreducerat och mitt sockersug är så gott som borta och det tror jag underlättar. Att bara känna hunger och inget sug är mycket lättare att hantera. 
    Håller med, hunger kan jag hantera men suget är det svårare med. Jag upplever ofta mindre sug i och med periodisk fasta eftersom man oftare har ett stabilt blodsocker. Konstigt nog blir jag mer hungrig och framförallt sugen de dagar jag faktiskt äter frukost...
  • Nutnut

    Satte igång igår igen. Tycker det funkar superbra. Ganska skönt att skippa frukost, och jag äter mig mer mätt till lunch vilket i sin tur leder till mindre hunger och sug resten av dagen som jag kan känna när jag inte går på PF.

    Kör mellan 12-19 eller 20 då det passar mina rutiner bäst. Kör två stora mål och ett litet mellan lunch och middag så att jag skall orka träna.

Svar på tråden Periodisk fasta?