Inlägg från: Anonym (Nej) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Nej)

    Kurdiska killar så mycket snyggare än svenska nörd killar!

    Anonym (Kurdisktjej) skrev 2017-06-12 19:45:55 följande:
    Jag vet faktiskt en hel del. Oftast är familjerna glada och nöjda över deras döttrars val. Det är skillnad på tillexempel kurder och araber. I arabiska familjer är reglerna mycket hårdare. De flesta kurder jag känner som kommit hit har anpassat sig mycket bra till det svenska samhället... förutom min far då, men det har jag lärt mig att leva med.
    Hederskultur är väldigt stark bland kurder, bara att kolla på hedersmorden i Sverige och se vilken grupp som är vanligast.

    Araber är definitivt inte "moderna" och är också väldigt stränga, man faktum kvarstår att kurder är värre generellt när det gäller heder.
  • Anonym (Nej)
    Anonym (Kurdisktjej) skrev 2017-06-12 20:52:35 följande:
    Beror mycket vilken del av kurdistan man kommer från, utan, irak, Turkiet, syrien... finns de som är mer "moderna". Känner flera familjer. Men sen finns det mycket heder också precis som du skriver.
    Det finns "moderna" ur alla etniciteter, självklart. Jag syftade generellt.

    Dessutom oavsett om man kommer från Irak eller Turkiet så är det fortfarande kurder, samma etnicitet, även om det kan skilja sig.
Svar på tråden Kurdiska killar så mycket snyggare än svenska nörd killar!