• Joico

    BARN I BIL - bakåtvänd, framåtvänd? Här finns fakta!

    En undersökning, gjord av NTF 2010, visade att många barn vänds framåt i lägre ålder än vad de svenska rekommendationerna anger: 6 procent av 1-åringarna färdades framåtvända, 20 procent av 2-åringarna, 60 procent av 3-åringarna och 93 procent av fyraåringarna. 95 procent av alla barn i undersökningen färdades dock lagligt eftersom de var bältade. 90 procent följde lagens krav om att barn ska använda särskild skyddsanordning när de skjutsas i bil och är under 135cm långa.

    I den här tråden har jag försökt sammanställa all information - lagar, regler och rekommendationer om barns säkerhet i bil, så läs noga och klicka på länkarna. Läs gärna allt, även om du tror dig ha koll på läget! Källa är bl.a. NTF, Trafikverket, forskare, läkare 

    NTF om Barn i bil


    NTF om Varför du ska välja bakåtvänt


    Trafikverket om Barn i bil


    En informativ och skrämmande film om skillnaden mellan bakåt- och framåtvänt



    " target="_blank">En film av Folksam, hur du skyddar ditt barn


    Vad säger lagen?
    Enligt lag ska alla under 135cm sitta i särskild godkänd skyddsanordning såsom babyskydd, bilbarnstol, bältesstol eller bälteskudde. Om barn färdas i bilen utan bilbarnstol och/eller bälte riskerar man böter - 2500kr/barn (förutom att man riskerar barnets liv).

    Bilbarnskydd
    * Det första skyddet kallas babyskydd och används från det att barnet är nyfödd tills att de kan sitta, max tills viktgränsen är uppnådd. Huvudet får inte sticka ovanför kanten överhuvudtaget.
    * Nästa skydd är en bakåtvänd bilbarnstol som används från det att barnet kan sitta > till minst 4-5års ålder. Kontrollera skyddets maxvikt – normalt 18 eller 25kg. Huvudet får sticka över kanten med en tredjedel, ungefär i höjd med öronen.
    * Tredje stolen är en bältesstol med rygg. Denna kan användas från 4-5års ålder och minimum 15kg. Se till att bältet hamnar rätt. Det är praktiskt att köpa en bältesstol med justerbart ryggstöd, då kan stolen växa med barnet. Använd inte vändbara stolar framåtvänt eller utländska framåtvända bilbarnstolar som ofta är godkända från 9kg. 
    * Bälteskudde är det sista bilbarnskyddet. En bälteskudde används först när bältesstolen är urvuxen men barnet ännu inte uppnått minimilängden (135cm) eller bältet helt enkelt inte sitter bra. Eller vid tillfälliga resor. Bältesstol eller bälteskudde rekommenderas till 10-12års ålder. SE SKILLNADEN MELLAN BÄLTESSTOL & BÄLTESKUDDE  


    Det är av största vikt att bilbarnskydd monteras rätt, kontrollera bruksanvisningen!


    Krockkudde/airbag
    En bakåtvänd bilbarnstol ska aldrig placeras i framsätet om det finns en aktiv krockkudde! En urkopplad krockkudde (oavsett om det är med nyckel/knapp eller verkstad) anses vara helt säker och det finns endast en dokumenterad olycka där en krockkudde utlöst och barnet avled. Detta var 1999 i Tyskland och berodde på att verkstaden kopplat ur fel krockkudde…

    För att sitta framåtvänd i framsätet med aktiv krockkudde ska man vara 140cm lång (stående på marken, inte inkl. skyddsanordningen), annars kan krockkudden göra mer skada än nytta då den träffar fel och kan skada huvudet och nacken. Det finns inga särskilda rekommendationer för barn i passagerarsäte utan krockkudde.
    Sidokrockkuddar utgör ingen fara för bilbarnstolar.

    Varför bakåtvänt?
    Läkare, forskare, NTF, Vägverket, Folksam m.fl. rekommenderar starkt att barn åker bakåtvänt till minst 4 års ålder, gärna längre. Anledningen till detta är att nacken och musklerna runt, samt skelettet, ännu inte är så stabila och utvecklade att de klarar en kollision eller ens en häftig inbromsning. Det räcker med 40km/h för att ett barn ska få allvarliga skador.

    I stort sett inga barn omkommer i bakåtvända bilbarnstolar eftersom de har en skyddseffekt på 90-95%. De sista 5-10%, där det bakåtvända bilbarnskyddet inte hjälper, är olyckor i mycket hög hastighet, krock med tåg, brand – väldigt svåra olyckor som inte heller är särskilt vanliga.

    Självklart händer ingenting magiskt då barnet fyller 4år, men eftersom alla (oavsett ålder) utvecklas i olika takt så är 4-5års åldern satt som en "minimigräns". Att barnet är ”stor för sin ålder” betyder inte att man kan vända framåt i en lägre ålder!

    Har man en nyare bil idag så är den faktiskt ”farligare”/sämre för barn, vad det gäller nack- och ryggskador. Anledningen är att karossen är hårdare, för att bilen inte ska bli mosad, men det gör istället att kollisioner blir väldigt stumma (vilket på vuxna medför whiplash). När barnet sitter i en bakåtvänd bilbarnstol fördelas kraften över en större yta på kroppen, vilket leder till minimal belastning. Även på huvud och nacke är belastningen mycket låg.

    Kan jag vända barnet? Böjda ben? 
    De flesta framåtvända stolar i Sverige är godkända från 15kg.
    Betyder det att ett barn som är 2år och väger 15kg kan sättas framåtvänt? Absolut inte! Åldern är det viktigaste och det som avgör, inte längden eller vikten (så länge man håller sig inom vad bilstolen är godkänd för). Ett barn som väger 13kg och är 4år bör alltså sitta bakåtvänd längre. 

    Så gott som alla barn sitter med böjda ben - mer eller mindre, förr eller senare. Detta påverkar inte säkerheten och är inte alls farligt, hellre brutna ben än bruten nacke eller döden! Om krocken är kraftfull nog att bryta barnets ben, tänk då på vad som istället skulle hänt med barnets nacke om de sitter framåtvänt...

    När ska/kan man byta?
    Babyskyddet bör man byta ut så fort barnet kan sitta själv, då till en bakåtvänd bilbarnstol. Den mer upprätta vinkeln är skonsammare för nacke och rygg vid en krock. I babyskyddet får huvudet inte sticka ovanför kanten alls och självklart får inte viktgränsen överskridas.


    Den bakåtvända bilbarnstolen är urvuxen när viktgränsen är uppnådd (ofta 18 eller 25kg) eller när en tredjedel av huvudet är ovanför ryggstödet, ungefär i höjd med öronen. Om detta sker före 4-5års ålder bör man försöka hitta en större stol, t.ex. Britax Two-way.

    Livslängd och krockad bilbarnstol
    Babyskydd har en max livslängd på 5-7år. Bilbarnstolar & bältesstolar max livslängd på 10år. Det spelar ingen roll om stolen är sparsamt använd eller t.o.m. aldrig använd.
    En krockad bilbarnstol får givetvis inte användas utan ska genast kasseras och bytas ut – oavsett om bilen är körbar, oavsett om barnet satt i bilbarnstolen eller inte!

    Åksjuka
    Alla som har fungerande balansorgan i innerörat kan bli åksjuka i bil, buss, tåg, båt eller flyg. Man kan göra flera saker för att minska eller förhindra åksjuka: ha svalt i bilen, se till att barnet inte ätit precis innan ni ska åka (erbjud istället små snacks längs resan). Kör ”mjukt”, inga häftiga svängar och hårda inbromsningar. En del barn blir mindre åksjuka av att titta på en film i bilen. Det finns också receptfria läkemedel på Apoteket, dessa bör inte ges till barn under 5år utan kontakt med läkare. Det finns också akupressur-armband, Seaband, som kan användas från 3år.

    Tecken på åksjuka är bl.a. gäspningar, blek hy och kallsvettning. Då kan det vara bra att stanna bilen, kliva ur och ta lite luft. Om barnet kräks kan det vara praktiskt med en sandlådehink som barnet själv kan hålla i. Ta också med handdukar, våtservetter, plastpåsar och ombyte. Barn under två år blir vanligen inte åksjuka eftersom deras balanssystem inte är fullt utvecklat.

    Informationen om barn i bil verkar dålig och ibland rentav felaktig - förhoppningsvis får ni mer kunskap och fattar rätt beslut med hjälp av denna tråd.

    Vi är många i tråden som gärna svarar på frågor (så gott vi kan)! Kan vi inte svara så brukar vi hänvisa till Robert Bell, som arbetat på Britax, Akta och Brio.

  • Svar på tråden BARN I BIL - bakåtvänd, framåtvänd? Här finns fakta!
  • momomo
    Cookies skrev 2014-01-07 18:15:46 följande:
    Nu är det inte alls dags att köpa en bilbarnstol än med tanke på att första barnet kommer i maj men vilka stolar tycker ni är bra att kolla på när det är dags att köpa så man kan ha barnet bakåtvänt så länge som möjligt?



    Axkid minikid i första hand säger jag.

    Den är lättmonterad, tar ganska lite plats, rymlig men ombonad nog att en sådär 9-10 kg bebis sitter bra. Dessutom ställs bälteshöjden in när man drar åt bältena, dvs man slipper. montera ur stolen för att dra om dem

    Kolla efter att den stol ni köper är plustestad och godkänd för 25 kg, samt att är rymlig nog att kunna rymma ett 25 kg barn.

    Om ni planerar för fler barn inom några år, och inte har behov av att första stolen räcker så länge som möjligt utan ett småsyskon kan ärva, då föreslår jag britax maxway eller izikid izi plus som förstastol (trängre och mer ombonade för bebisen) och sedan komplettera med en britax twoway.
  • stor grön drake
    drömmaromsmått skrev 2014-01-07 00:14:24 följande:
    Någon sim har bra tips på bil med ordentligt baksäte för tre bakåtvända stolar? Har trean i magen och kör en megane nu med en cosi och en tw i bak, testade att ställa in ytterligare en tw i bak men då går det inte stänga dörren så det är väl bara att gilla läget och skaffa större bil.. kommer ju ha stora bakåt i minst två år till förhoppningsvis tills hon är fem och helst längre :)

    Om ni gillar meganen, så titta på Scenicen. Där går in 3 stora bakvända i bredd, med utrymme för en 2m lång person framför.
  • Bambusa
    Cinan skrev 2014-01-07 16:13:54 följande:



    Min son är ca 115 cm och 19 kg. Med ytterkläderna får jag inte på bältet öht. Utan är det bara någon cm tillgodo som bältet går att dra åt. Hade trott att han skulle kunna ha sin stol lite längre.

    okej, vi har ca 20cm över som de är nu, med vanliga innebyxor och fleecejacka.. men om du knäpper bältet med stolen tom, drar åt tills de tar stopp, och mäter överflödet så kan ja göra lika på min nyaste om du vill, ifall de är skillnad, för man kan byta sele (vi har fått ny sele för den fransades)
  • t0va
    Cookies skrev 2014-01-07 18:15:46 följande:
    Nu är det inte alls dags att köpa en bilbarnstol än med tanke på att första barnet kommer i maj men vilka stolar tycker ni är bra att kolla på när det är dags att köpa så man kan ha barnet bakåtvänt så länge som möjligt?
    Axkids 3 stolar, acta graco belogic och ev. besafe izi plus
  • smelata

    Hej.
    Jag har en son som blir 3 i april. Han har börjat ogilla att åka bil för han sitter så obekvämt på grund av sina långa ben. Har ni några bra tips? Just nu har vi britax multi-tech ll i en Ford Focus. Han ska sitta bakåtvänd över ett år till och jag undrar hur det ska gå till.

  • Bambusa
    smelata skrev 2014-02-01 00:43:35 följande:
    Hej.
    Jag har en son som blir 3 i april. Han har börjat ogilla att åka bil för han sitter så obekvämt på grund av sina långa ben. Har ni några bra tips? Just nu har vi britax multi-tech ll i en Ford Focus. Han ska sitta bakåtvänd över ett år till och jag undrar hur det ska gå till.

    ja dom har ju inte kanonstort baksäte, men de beror ju på hur lång ni som sitter i fram är med..  jag hade en tw i en focus när min dotter var upp till 4, men hon klagar sällan då hon vet hur farligt de är att vändas före 5år..  nu sitter hon riktigt trågnt i morfars nya bil.. tw är helt intryckt mellan baksäte och framstol.. men hon klagar sällan iaf, fast hon nu fyllt 5 vill hon sitta kvar bakåt som tur är..  eller de skulle hon få göra vare sig hon ville eller inte.. för hon får plats.. och hennes huvud är inte jättelitet, då känns de värre för nacken med..   i våran 240 har jag satt distanskloss för att fixera benutrymmet, men nu har hon fått lite mindre, för ja är gravid och behöver lite mer bakåtlut än innan... 

    sover han i bilen? annars kanske de går att sätta den lite rakare, och då få lite mer benutrymme, men vad ja sett är mt väldigt stor och klumpig..  om du känner nån med en tw kanske du kan få prova att montera en sån ist? den funkar längre bakåtvänd med..  bor du nära gävle kan du få prova nån av mina tw...
  • Sisisisi
    smelata skrev 2014-02-01 00:43:35 följande:
    Hej.

    Jag har en son som blir 3 i april. Han har börjat ogilla att åka bil för han sitter så obekvämt på grund av sina långa ben. Har ni några bra tips? Just nu har vi britax multi-tech ll i en Ford Focus. Han ska sitta bakåtvänd över ett år till och jag undrar hur det ska gå till.



    Tar ni av hans skor? Kan ni flytta stolen lite längre ut på sätet så det blir lite mer plats för benen?
    Keep your child rear facing for as long as possible!

  • Flickan och kråkan

    Hej! Någon som vet hur det är med integrerad bilkudde i volvo? Vi är så smått på gång att vända vår 6-åring framåt och tänkt att inhandla ny stol. Vi ska även precis byta bil och upptäckte att den har inbyggd bilkudde....två lägen så från 90 (eller om det var 95) cm/15 kilo och uppåt. Spontant känns det klart mer osäker, men så googlade jag......
    www.forskning.se/nyheterfakta/nyheter/pressmeddelanden/bilbarnstolarintesakrareanbalteskuddeforaldrebarn.5.2565305140fb856a831.html

    Någon med input? Har sett information (äldre) åt andra hållet för övrigt.

  • Bambusa
    Flickan och kråkan skrev 2014-02-01 16:49:16 följande:
    Hej! Någon som vet hur det är med integrerad bilkudde i volvo? Vi är så smått på gång att vända vår 6-åring framåt och tänkt att inhandla ny stol. Vi ska även precis byta bil och upptäckte att den har inbyggd bilkudde....två lägen så från 90 (eller om det var 95) cm/15 kilo och uppåt. Spontant känns det klart mer osäker, men så googlade jag......
    www.forskning.se/nyheterfakta/nyheter/pressme...

    Någon med input? Har sett information (äldre) åt andra hållet för övrigt.

    jag skulle tro dom syftar på att barnet sträcker sig fram för att se förbi nackstödet, och att de blir mer tyngd i ryggen, därför man ska ha en lätt stol, eller Isofix... om man har barn som somnar i bilen kan de vara bra med ryggstöd på kudden, så dom sitter bättre i bältet, och bekvämare.. men som min dotter hon hatar allt vad nackstöd heter på bakåtvända iaf, hon kommer sitta bakåt ett tag till, hon är 5 år och kort.. sen får vi prova olika då hon ska vändas, en kudde har hon till bussresor, och då duger den, för hon somnar aldrig i bilen om hon inte har hög feber, å då åker vi bara om vi verkligen måste.. . 

    de jag undrar med dom integrerade är bältesstyrningen, på dom flesta lösa kuddar och stolar har  man ju hornen som håller undan bältet från magen..
  • t0va

    Barn som är små ska ha bältesstol för de kan inte dra nytta av bilens inbyggda krockskydd som krockgardiner. Men större barn kan ha bälteskudde istället. Sen får man se om barnet lutar sig framåt eller inte och leta efter stol som passar bra. 


     


    Min 3.5åring har en britax adventure och han lutar sig inte framåt utan sitter med huvudet i nackstödet. Är bara i buss som han har den stolen, i bil åker han bakåtvänt. 

Svar på tråden BARN I BIL - bakåtvänd, framåtvänd? Här finns fakta!