• Joico

    BARN I BIL - bakåtvänd, framåtvänd? Här finns fakta!

    En undersökning, gjord av NTF 2010, visade att många barn vänds framåt i lägre ålder än vad de svenska rekommendationerna anger: 6 procent av 1-åringarna färdades framåtvända, 20 procent av 2-åringarna, 60 procent av 3-åringarna och 93 procent av fyraåringarna. 95 procent av alla barn i undersökningen färdades dock lagligt eftersom de var bältade. 90 procent följde lagens krav om att barn ska använda särskild skyddsanordning när de skjutsas i bil och är under 135cm långa.

    I den här tråden har jag försökt sammanställa all information - lagar, regler och rekommendationer om barns säkerhet i bil, så läs noga och klicka på länkarna. Läs gärna allt, även om du tror dig ha koll på läget! Källa är bl.a. NTF, Trafikverket, forskare, läkare 

    NTF om Barn i bil


    NTF om Varför du ska välja bakåtvänt


    Trafikverket om Barn i bil


    En informativ och skrämmande film om skillnaden mellan bakåt- och framåtvänt



    " target="_blank">En film av Folksam, hur du skyddar ditt barn


    Vad säger lagen?
    Enligt lag ska alla under 135cm sitta i särskild godkänd skyddsanordning såsom babyskydd, bilbarnstol, bältesstol eller bälteskudde. Om barn färdas i bilen utan bilbarnstol och/eller bälte riskerar man böter - 2500kr/barn (förutom att man riskerar barnets liv).

    Bilbarnskydd
    * Det första skyddet kallas babyskydd och används från det att barnet är nyfödd tills att de kan sitta, max tills viktgränsen är uppnådd. Huvudet får inte sticka ovanför kanten överhuvudtaget.
    * Nästa skydd är en bakåtvänd bilbarnstol som används från det att barnet kan sitta > till minst 4-5års ålder. Kontrollera skyddets maxvikt – normalt 18 eller 25kg. Huvudet får sticka över kanten med en tredjedel, ungefär i höjd med öronen.
    * Tredje stolen är en bältesstol med rygg. Denna kan användas från 4-5års ålder och minimum 15kg. Se till att bältet hamnar rätt. Det är praktiskt att köpa en bältesstol med justerbart ryggstöd, då kan stolen växa med barnet. Använd inte vändbara stolar framåtvänt eller utländska framåtvända bilbarnstolar som ofta är godkända från 9kg. 
    * Bälteskudde är det sista bilbarnskyddet. En bälteskudde används först när bältesstolen är urvuxen men barnet ännu inte uppnått minimilängden (135cm) eller bältet helt enkelt inte sitter bra. Eller vid tillfälliga resor. Bältesstol eller bälteskudde rekommenderas till 10-12års ålder. SE SKILLNADEN MELLAN BÄLTESSTOL & BÄLTESKUDDE  


    Det är av största vikt att bilbarnskydd monteras rätt, kontrollera bruksanvisningen!


    Krockkudde/airbag
    En bakåtvänd bilbarnstol ska aldrig placeras i framsätet om det finns en aktiv krockkudde! En urkopplad krockkudde (oavsett om det är med nyckel/knapp eller verkstad) anses vara helt säker och det finns endast en dokumenterad olycka där en krockkudde utlöst och barnet avled. Detta var 1999 i Tyskland och berodde på att verkstaden kopplat ur fel krockkudde…

    För att sitta framåtvänd i framsätet med aktiv krockkudde ska man vara 140cm lång (stående på marken, inte inkl. skyddsanordningen), annars kan krockkudden göra mer skada än nytta då den träffar fel och kan skada huvudet och nacken. Det finns inga särskilda rekommendationer för barn i passagerarsäte utan krockkudde.
    Sidokrockkuddar utgör ingen fara för bilbarnstolar.

    Varför bakåtvänt?
    Läkare, forskare, NTF, Vägverket, Folksam m.fl. rekommenderar starkt att barn åker bakåtvänt till minst 4 års ålder, gärna längre. Anledningen till detta är att nacken och musklerna runt, samt skelettet, ännu inte är så stabila och utvecklade att de klarar en kollision eller ens en häftig inbromsning. Det räcker med 40km/h för att ett barn ska få allvarliga skador.

    I stort sett inga barn omkommer i bakåtvända bilbarnstolar eftersom de har en skyddseffekt på 90-95%. De sista 5-10%, där det bakåtvända bilbarnskyddet inte hjälper, är olyckor i mycket hög hastighet, krock med tåg, brand – väldigt svåra olyckor som inte heller är särskilt vanliga.

    Självklart händer ingenting magiskt då barnet fyller 4år, men eftersom alla (oavsett ålder) utvecklas i olika takt så är 4-5års åldern satt som en "minimigräns". Att barnet är ”stor för sin ålder” betyder inte att man kan vända framåt i en lägre ålder!

    Har man en nyare bil idag så är den faktiskt ”farligare”/sämre för barn, vad det gäller nack- och ryggskador. Anledningen är att karossen är hårdare, för att bilen inte ska bli mosad, men det gör istället att kollisioner blir väldigt stumma (vilket på vuxna medför whiplash). När barnet sitter i en bakåtvänd bilbarnstol fördelas kraften över en större yta på kroppen, vilket leder till minimal belastning. Även på huvud och nacke är belastningen mycket låg.

    Kan jag vända barnet? Böjda ben? 
    De flesta framåtvända stolar i Sverige är godkända från 15kg.
    Betyder det att ett barn som är 2år och väger 15kg kan sättas framåtvänt? Absolut inte! Åldern är det viktigaste och det som avgör, inte längden eller vikten (så länge man håller sig inom vad bilstolen är godkänd för). Ett barn som väger 13kg och är 4år bör alltså sitta bakåtvänd längre. 

    Så gott som alla barn sitter med böjda ben - mer eller mindre, förr eller senare. Detta påverkar inte säkerheten och är inte alls farligt, hellre brutna ben än bruten nacke eller döden! Om krocken är kraftfull nog att bryta barnets ben, tänk då på vad som istället skulle hänt med barnets nacke om de sitter framåtvänt...

    När ska/kan man byta?
    Babyskyddet bör man byta ut så fort barnet kan sitta själv, då till en bakåtvänd bilbarnstol. Den mer upprätta vinkeln är skonsammare för nacke och rygg vid en krock. I babyskyddet får huvudet inte sticka ovanför kanten alls och självklart får inte viktgränsen överskridas.


    Den bakåtvända bilbarnstolen är urvuxen när viktgränsen är uppnådd (ofta 18 eller 25kg) eller när en tredjedel av huvudet är ovanför ryggstödet, ungefär i höjd med öronen. Om detta sker före 4-5års ålder bör man försöka hitta en större stol, t.ex. Britax Two-way.

    Livslängd och krockad bilbarnstol
    Babyskydd har en max livslängd på 5-7år. Bilbarnstolar & bältesstolar max livslängd på 10år. Det spelar ingen roll om stolen är sparsamt använd eller t.o.m. aldrig använd.
    En krockad bilbarnstol får givetvis inte användas utan ska genast kasseras och bytas ut – oavsett om bilen är körbar, oavsett om barnet satt i bilbarnstolen eller inte!

    Åksjuka
    Alla som har fungerande balansorgan i innerörat kan bli åksjuka i bil, buss, tåg, båt eller flyg. Man kan göra flera saker för att minska eller förhindra åksjuka: ha svalt i bilen, se till att barnet inte ätit precis innan ni ska åka (erbjud istället små snacks längs resan). Kör ”mjukt”, inga häftiga svängar och hårda inbromsningar. En del barn blir mindre åksjuka av att titta på en film i bilen. Det finns också receptfria läkemedel på Apoteket, dessa bör inte ges till barn under 5år utan kontakt med läkare. Det finns också akupressur-armband, Seaband, som kan användas från 3år.

    Tecken på åksjuka är bl.a. gäspningar, blek hy och kallsvettning. Då kan det vara bra att stanna bilen, kliva ur och ta lite luft. Om barnet kräks kan det vara praktiskt med en sandlådehink som barnet själv kan hålla i. Ta också med handdukar, våtservetter, plastpåsar och ombyte. Barn under två år blir vanligen inte åksjuka eftersom deras balanssystem inte är fullt utvecklat.

    Informationen om barn i bil verkar dålig och ibland rentav felaktig - förhoppningsvis får ni mer kunskap och fattar rätt beslut med hjälp av denna tråd.

    Vi är många i tråden som gärna svarar på frågor (så gott vi kan)! Kan vi inte svara så brukar vi hänvisa till Robert Bell, som arbetat på Britax, Akta och Brio.

  • Svar på tråden BARN I BIL - bakåtvänd, framåtvänd? Här finns fakta!
  • drömmaromsmått

    Någon sim har bra tips på bil med ordentligt baksäte för tre bakåtvända stolar?

    Har trean i magen och kör en megane nu med en cosi och en tw i bak, testade att ställa in ytterligare en tw i bak men då går det inte stänga dörren så det är väl bara att gilla läget och skaffa större bil.. kommer ju ha stora bakåt i minst två år till förhoppningsvis tills hon är fem och helst längre :)

  • Sweet life
    drömmaromsmått skrev 2014-01-07 00:14:24 följande:
    Någon sim har bra tips på bil med ordentligt baksäte för tre bakåtvända stolar?
    Har trean i magen och kör en megane nu med en cosi och en tw i bak, testade att ställa in ytterligare en tw i bak men då går det inte stänga dörren så det är väl bara att gilla läget och skaffa större bil.. kommer ju ha stora bakåt i minst två år till förhoppningsvis tills hon är fem och helst längre :)
    En sjusitsig bil av något slag. Vilken är ju en smaksak, men jag älskar Toyota Verso
  • momomo
    drömmaromsmått skrev 2014-01-07 00:14:24 följande:
    Någon sim har bra tips på bil med ordentligt baksäte för tre bakåtvända stolar?

    Har trean i magen och kör en megane nu med en cosi och en tw i bak, testade att ställa in ytterligare en tw i bak men då går det inte stänga dörren så det är väl bara att gilla läget och skaffa större bil.. kommer ju ha stora bakåt i minst två år till förhoppningsvis tills hon är fem och helst längre :)



    Har inte provat själv, men bland annat Volkswagen Passat sägs fungera.

    Se bloggen.fi/bilstolslotsen/ , hon har en passat och har fyllt den med bakåtvända bilbarnstolar.
  • Aileen Allannah
    drömmaromsmått skrev 2014-01-07 00:14:24 följande:
    Någon sim har bra tips på bil med ordentligt baksäte för tre bakåtvända stolar?
    Har trean i magen och kör en megane nu med en cosi och en tw i bak, testade att ställa in ytterligare en tw i bak men då går det inte stänga dörren så det är väl bara att gilla läget och skaffa större bil.. kommer ju ha stora bakåt i minst två år till förhoppningsvis tills hon är fem och helst längre :)
    Vi har en passat och har tre bakåtvända stolar där, en two-way och två hi-ways. En hi-way går ju lite ovanför tw, så det kanske fungerar? Annars så är Ford Mondeo rejält breda i baksätet.
  • Sisisisi
    Aileen Allannah skrev 2014-01-07 15:32:07 följande:
    Vi har en passat och har tre bakåtvända stolar där, en two-way och två hi-ways. En hi-way går ju lite ovanför tw, så det kanske fungerar? Annars så är Ford Mondeo rejält breda i baksätet.



    Min pappa hat en mondeo -03 och den är inte det minst bred i baksätet. Har vi en bakåtvänd och en bältesstol i bak så får inte ens en kudde plats. I min V70 är det inga problem, den är bredare.

    Men nya mondeos är kanske bredare?
    Keep your child rear facing for as long as possible!

  • Cinan
    Bambusa skrev 2014-01-06 01:34:34 följande:
    jag har 4olika årsmodeller, varav en har blivit för gammal och står i garaget som fotölj bara, en är från 04, en från 06 och en från 09, jag har inte uppleft nån skillnad...   min dotter fick fuska med overall i morfars bil förra månaden och de gick bra, hon var 105cm och 18 kg i sommras..  annars har hon aldrig tjocka kläder under, fleece bara, på sin höjd täckbrallor å tar av jackan..   men jag är supernoga att dra åt hårt så hon inte ska fara ur stolen om vi krockar.. brukar sätta ena handen på spännet bakom stolen som lixom håller ihop allt och sen drar jag i bandet som spänner, annars blir de för löst, och de lär ja göra i alla stolarna, men den som är för gammal var värst..



    Min son är ca 115 cm och 19 kg. Med ytterkläderna får jag inte på bältet öht. Utan är det bara någon cm tillgodo som bältet går att dra åt. Hade trott att han skulle kunna ha sin stol lite längre.
  • Cookies

    Nu är det inte alls dags att köpa en bilbarnstol än med tanke på att första barnet kommer i maj men vilka stolar tycker ni är bra att kolla på när det är dags att köpa så man kan ha barnet bakåtvänt så länge som möjligt?

  • Aileen Allannah
    Sisisisi skrev 2014-01-07 16:04:28 följande:



    Min pappa hat en mondeo -03 och den är inte det minst bred i baksätet. Har vi en bakåtvänd och en bältesstol i bak så får inte ens en kudde plats. I min V70 är det inga problem, den är bredare.

    Men nya mondeos är kanske bredare?
    Hm, kanske är så då?
Svar på tråden BARN I BIL - bakåtvänd, framåtvänd? Här finns fakta!