• Gladskit

    Behöver ER hjälp med mat o motion!

    Bryt sockerberoendet genom att dra ner på kolhydrater generellt. Alltså inte bara fika, bullar, godis utan även bröd och pasta. Kroppen tolkar kolhydrater på samma sätt oavsett det kommer från potatis eller godis. Socker som socker. Därför är det bra om du kan byta ut kolhydratrika mellanmål till tex. keso med rivet äpple och nötter, kesella med bär, en grov smörgås med mycket pålägg typ skinka, en näve nötter, grovt bröd med avocado eller liknande. Det balanserar ditt blodsocker och gör att du håller dig mätt längre. Dövar du sug eller hunger med något som innehåller mycket kolhydrater så blir du snabbt pigg och blodsockret stiger. Men sen sjunker det lika snabbt igen vilket ger dig mer sug och du blir hungrig igen. Det är som en ond spriral.

    Jag är sån som måste äta regelbundet, det räcker inte med frukost/lunch/middag, utan det brukar bli två mellanmål också. Ofta kesella med bär eller en avocado. Det räcker bra och håller mig pigg och glad


    Har du småbarn är barnvagnspromenader toppen! Jag lade min son vagnen och gav honom morgonvällingen där, sen gick vi på promenad. Hemma finns också massa övningar man kan göra.
    Hur ofta man ska träna beror på vad som passar ens vardag, den bästa träningen är den som blir av!
    Konditionsträning bränner fett. Men styrketräning bygger muskler som kräver energi plus att det formar kroppen så jag tycker det är bra om man varierar sig.

  • Gladskit
    strawberri skrev 2012-08-13 12:32:11 följande:
    tack för dina tips!
    Det jag tycker är svårt är det här med maten... vad man ska äta, letar recept men hittar inget bra :( oftast äter vi mycket kyckling med ris, speghetti o köttfärsås typ vanlig husmanskost men ska man byta ut spaghetti och pasta mot fullkornspasta istället?

    Jag är ute och går en del, har även ett gymkort som ja ska börja använda nu igen, tänkte börja med gymträningen imorgon igen.

    Hej!
    Det kan du absolut göra, det är en jättebra start. Vanligt ris byts ut mot råris/fullkornsris, pasta mot fullkornspasta osv. Du kan också testa matvete eller quinoa istället för ris. Matvete är jättegott att göra sallad på med persilja, fetaost och hackade tomater tex. och ha som tillbehör till kött/kyckling.
  • Gladskit
    strawberri skrev 2012-08-14 13:18:41 följande:
    Hur räknar man kalorier? Är helt "ny" inom detta Drömmer
    Lättast är att du registrerar dig på någon av alla sajter som finns för detta ändamål. Är dålig på det själv för jag räknar inte kalorier men det är nog bara att googla.
    Men grunden är att protein och fett ger 9kcal per gram. Kolhydrater ger 4kcal per gram.
    Utifrån det kan man sen beräkna hur mycket man får i sig.
    Man kan också börja med att ta fram vilket basalbehov kroppen har, dvs vad som behövs för att alla organ och funktioner i kroppen ska fungera normalt. Lägre än så ska man helst inte ligga.
Svar på tråden Behöver ER hjälp med mat o motion!