Inlägg från: riboflavin |Visa alla inlägg
  • riboflavin

    Barnsuget kommer inte. Kan man

    Kunde ha varit jag som skrivit, känner precis likadant.


    Göteborg80 skrev 2012-08-04 22:02:10 följande:
    Känner precis som du! Är samma ålder och, verkar det som, på ungefär samma plats i livet. Allt är underbart! Som du säger dock...kommer man ändra sig sen? Kommer "suget" att komma? 

    Vill din sambo/man/partner gärna ha barn? 
    Enda anledningen för mig att skaffa barn är att sambon gärna vill, men vi får se framöver, han verkar inte vilja göra de uppoffringar som krävs heller.
    liliou skrev 2012-08-04 22:08:45 följande:
    Något jag alltid har undrat över är om ni, frivilligt barnlösa, har husdjur? Jag känner två typer av frivilligt barnlösa i verkligheten: de som ogillar barn men behandlar sina djur som bebisar, eller de som avskyr både djur och barn... :-P
    Japp, jag har hundar. Men de är knappast mina barn, de är arbetsredskap som jag hyser stor respekt och kärlek för, men de är (nästan) jämställda livskamrater och har mycket lite gemensamt med bebisar.

     
    Vid god typografi ska horungar inte förekomma.
Svar på tråden Barnsuget kommer inte. Kan man