• Irma01

    Sambo tjänar dubbelt så mycket och vill därför ha dubbelt så mycket som mig att leva för...

    Kan förstå honom på viss sätt. Håller med EmmaPe, dela procentuellt i stället, eller iaf ibland, annars är det ju alltid han som faktiskt betalar mer.


    Vi har varsitt konto, vi delar lika på utgifterna, och sedan gör vi vad vi vill med de pengar som är jvar. Vi har också ett gemensamt sparande. Men efter det ligger mina pengar på mitt konto, och jag använder dem som jag vill. Men vi har inga barn, förstår att det är svårare när man har barn ihop.


     


    Men jag tycker inte att din sambo har helt fel.


     

  • Irma01

    Tror att det är väldigt beroende av hur man lever: jag har t.e en hobby som kostar en del, och tycker inte att min man ska behöva betala för det. Eftersom vi ändå delar på de gemensamma utgifter är det inget problem. Vi har aldrig diskussion om detta, är båda nöjda med uppläget.

Svar på tråden Sambo tjänar dubbelt så mycket och vill därför ha dubbelt så mycket som mig att leva för...