Språkresa??
Jag talade med EF språkresor nyligen och en språkresa behöver inte vara så fasligt dyr. Det beror helt på vart man vill åka.
Min dotter (14 år) åkte med EF förra året till Hastings och var mycket nöjd. Jag tror att hastings är deras billigaste destination.
I år funderar hon på att åka till Malta, och jag har gjort en hel del research om malta och orten Sliema där EF befinner sig. Sliema är inte den platsen där festandet sker, det är på andra orter. I sliema ligger maltas största gymnasieskola (vad jag kunde läs mig till iaf) och det är tydligen den som EF använder sig av på sommaren.
Jag har tagit beslutet att min dotter ska få åka, och ska jag vara ärlig så är jag inte särskillt orolig med tanke på den fantastiska upplevelsen min dotter fick med EF I Hastings.
MVH