Inlägg från: Helle68 |Visa alla inlägg
  • Helle68

    Adoptera från Slovakien.

    Vad kul med ännu en Slovakienfamilj! Grattis till att ni får skicka era papper! Vi har ett tvillingpar på snart sex år, adopterade från Slovakien. De har varit hemma i 2,5 år nu och vi skickade vår ansökan 2008 så jag vet tyvärr inte riktigt vilka handlingar som krävs idag. En del andra regler har ju ändrats sedan dess så jag tror det är bättre om du får tips om vilka papper som behövs av någon som samlat papper på senare tid. Däremot kan jag råda er att börja med filmen redan nu, för oss tog det jättelång tid att få den klar pga strulande kamera och som sen visade sig vara okompatibel med vår dator, tror vi la tre veckor bara på att filma och klippa och bränna DVD:n. Gissa om det var frustrerande! När vi gjorde ansökan var det ca 20 min lång fil på oss själva, hemmet och omgivningarna som skulle med handlingarna. Man skulle tala engeslka. Krävs ganska mycket fantasi för att få ihop 20 minuter lång film utan att det ska bli meningslöst... Även korten kan ni ju förbereda. Tror vi skickade ca 20 bilder på oss, på huset och trädgården, barnens kommande rum, orten där vi bor, lekplatsen och den närliggande badplatsen samt två kort på näära släktingar när de var hos oss på en fest. Sedan skulle man också skicka med en porträttbild på båda två i ett visst format, den lät vi en fotograf ta. Den bilden skulle vara försättsblad till hela ansökan som lämnades in till Centralmyndigheten så det var viktigt att den var så bra som möjligt. Ett personligt brev skulle också medfölja ansökan, det tog också lite tid att få ihop. Där skulle man på ett A4-ark beskriva varför man ville adoptera, varför man valt just Slovakien och hur man har tänkt sig att barnets nya liv kommer att se ut - man skulle beskriva hemmiljön, relationer till släkt och vänner, skolgång etc. Det skulle då vi gjorde detta skrivas på svenska och översattes sedan tillsammans med övriga handlingar till slovakiska genom BFA. Har förstått att väntetiden för BB efter det man skickat ansökan varierar ganska mycket även nu för tiden. Detta pga att man matchar föräldrar och barn på myndigheterna och går inte i någon tidsordning. Man får även fylla i ett formulär med en massa mycket detaljerade frågor och matchningen baseras mycket utifrån det man angett i formuläret. De här frågorna vet jag har ändrats/blivit fler sedan vi ansökte men i stora drag ska man ta ställning till olika SN, hälso- och etniska aspekter. Vissa frågor kändes som kuggfrågor och man fick verkligen tänka efter. Vad man skulle svara. Vi fick börja ansökan i slutet av april och lämnade in den till BFA i mitten av juni. Den kom till Centralmyndigheten i Bratislava, översatt och legaliserad, i mitten av juli och blev godkänd av dem i slutet av september. Vi fick BB i mars och hämtade barnen i juni. Kom hem i mitten av juli. Hoppas att jag kunnat vara till lite hjälp för dig även om mina uppgifter ju som sagt snart är fyra år gamla... Hör gärna av dig om du undrar över något. Lycka till med allt!

  • Helle68

    Man hinner nog på en månad om allt funkar. Dock kan det vara bra att tänka på att handlingarna inte får vara för gamla, så vi fick göra om något av de intygen vi fick först eftersom det hann gå ut innan vi fick de sista. Ni får en lång lista med dokument som ska fixas, vi skrev in den i excel så att vi hade koll på vem av oss som skulle ringa/skriva och beställa dem samt kunna bocka av dem allt eftersom de kom, det var ganska smidigt.

  • Helle68

    Vet inte om det finns något särskilt att tänka på gällande det personliga brevet förutom att ungefär följa de direktiv man får från BFA om vad det ska innehålla. Svårigheten tyckte jag var att få plats med allt på en A4-sida... Vi uttryckte oss ganska starkt och personligt och försökte framhäva våra känslor och verkliga önskan om att få adoptera. Fast det var nog inte så mycket för att vi trodde att det var så myndigheterna ville att vi skulle formulera oss utan snarare för att det var svårt att hålla känslorna i styr och bara vara saklig när man får chansen att skriva till någon som antagligen kommer att göra så att man äntligen äntligen äntligen får sitt efterlängtade barn! Formuläret tyckte jag också var riktigt knepigt och ändå har jag hört att det blivit ännu mer ingående sedan vi skickade vår ansökan för fyra år sedan. Vissa frågor tyckte jag kändes som rena kuggfrågor och det var svårt att lämna ett svar eller ta ställning överhuvudtaget. Minns att vi några gånger struntade i att kryssa i rutorna utan skrev typ ''spelar ingen roll''. Kanske inte vad de förväntade sig men vi fick våra barn ändå! Blir så himla sugen att göra om allt detta en gång till när jag läser inläggen från er som håller på med papperssamlandet eller väntar på att få resa... Fast två knattar räcker gott och väl och dessutom är jag för gammal nu så jag får i stället fokusera på mina busfrön och följa den här sortens trådar. Gläds verkligen åt det som väntar er! Lycka till med papperssamlandet och övrigt!

  • Helle68

    Roligt med alla nya Slovakien-familjer, som sagt! Hoppas det går fort för er som har era handlingar där nu. Kan bara hålla med de andra som skrivit om filmen, för oss tog den jättelång tid (av en rad olika skäl) och hade vi vetat att det skulle ta så mycket tid hade vi nog börjat filma och förbereda den i förväg. Låter ju så enkelt, men vad ska man filma i 20 minuter? Och så ska det tekniska funka också om man måste redigera... hur som helst, önskar er lycka till allihop! Blir alldeles knottrig på armarna när jag tänker på det som väntar er. Vi har varit hemma i tre år nu, känns som för evigt.

  • Helle68

    Hej! Vet inte hur det är idag men när vi adopterade för tre år sedan fanns det ingen separat SN lista, däremot skulle man ta ställning till en massa olika SN och andra ev behov som barnet skulle kunna ha. Vi har också hund och fick rådet från BFA att inte ha med honom på filmen eller på fotografierna.

  • Helle68

    Vi bodde tre dygn tillsammans med våra barn i en separat lägenhey på deras barnhem, men fick även se avdelningarna, badrummen, matsalen och det rum där våra barn sovit innan vi kom. Samt personalens avdelning. Allt var mycket välhållet och rent. Gården var stor och innehöll även en stor fotbollsplan och en äng. Vi var där på sommaren, då var barnen ute i stort sett hela dagarna. Fick överlag ett mycket positivt intryck av vårt barnhem.

  • Helle68

    Underbar nyhet! Håller tummarna! För oss tog det 6 månader från godkännandet till BB men det verkar ju gå ännu snabbare nu än när vi adopterade... Kram!

Svar på tråden Adoptera från Slovakien.