Inlägg från: bebis maj 12 |Visa alla inlägg
  • bebis maj 12

    Talförsening

    Måste få skriva av mig...känner mig som världens sämsta mamma,just för att min son på 2,8 år inte pratar..
    Jag är en sån där människa som jämför mina egna barn med andras..vilket man inte ska göra,jag VET...men ändå så gör jag det..

    Min son som är 2,8 år hade fler ord när han va 18 mån,nu säger  han bara mamma,pappa,ga =glass.
    Vi har vart hos öron,inget fel.Logoped,men det gav inget,hon skickade oss vidare till en psykolog som gör en utvecklingsbedömning (där har vi vart 2 ggr och hon säger att han är sen i utveckllingen,och "kan " ha en språkstörning,men de är för tidigt att säga)
    På barn säger dom att de kommer att lossna när han börjar förskolan..

    Han träffar sällan andra bran då mina vänner med barn har börjat jobba samt bor ganska långt ifrån oss.Sen har han en lillebror som är 1,10 år,han har fler ord än sin storebror...

    Min grabb har alltid låtit mycket och har ett eget språk och förstår de vi säger samt att han visar oss vad han vill..men om han inte blir förstådd så kan han få utbrott.

    Jag vet inte om han är sen i talet eller om han har ngt "fel"...vilket är såå frustrerande att inte veta..

    Han har precis börjat inskolning på förskolan och jag känner mig jätte dum som har ett barn på snart 3 år som inte pratar..där sitter små barn på 18 mån som pratar massa ord. Kommer att ta en lång inskolning,känns jätte jobbigt att lämna honom där..hur ska dom kunna förstå honom...??

    För mig känns de som om han aldrig kommer att börja prata..


    Mamma till Jesper -95,Silas -09 Sackarias -10
  • bebis maj 12
    AlvaochTor skrev 2012-02-02 13:20:46 följande:
    Bebismaj12: jag har en vän som har en son som är snart 4 och som inte säger så mycket. Han har gott hos logoped och tränar där. Han pratar väldigt otydligt dom få ord han kan. men på dagis så använder dom teckenspråk när dom gör grejer (till alla barnen) det är en del av pedagogiken. Så nu har han lärt sig visa vad han vill genom tecken och föräldrarna har också lärt sig. Nu blir han inte lika frustrerad längre utan försöker att säga vissa ord när han har fått visa med tecken. Enligt hans logoped så är han sen med talet, men inget fel. Han kommer börja prata så småningom.
    Vår logoped sa efter 40 min att han va inte sen i talet..men vi fick inte veta vad de kunde vara för fel
    Mamma till Jesper -95,Silas -09 Sackarias -10
  • bebis maj 12
    jordgubbe0812 skrev 2012-02-06 09:23:03 följande:
     Jag håller med. Klart du inte är en dålig mamma.
    Jag vill bara lägga till att jag inte tycker du ska vänta och hoppas utan att ta tag i problemet nu. Visserligen sägs den stora språktesten vara vid 3-års kontrollen, men BVC:s uppdrag är att följa upp språket långt innan dess. (t.ex "ska" en 18-månaders säga 8 till 10 ord).
    Jag tycker du ska kontakta BVC omgående för en remiss till logoped och jag tycker du ska betona att han backat i hur många ord han kan.
    Vet inte om de är mig du menar,men vi har vart till logoped,men fick ingen hjälp där..går hos psykolog för en utvecklingsutredning.
    Mamma till Jesper -95,Silas -09 Sackarias -10
  • bebis maj 12
    jordgubbe0812 skrev 2012-02-07 14:33:10 följande:
    Jo, det var det. Men jag slarvläste visst.
    Vi var i din situation med tappade ord när dottern var runt 2 år.
    Hur har de gått sen dess? Hur gammal är hon nu? Vart får ni hjälp ifrån??
    Är rädd att de är ngt "fel" på vår son..det tar ju såå lång tid med utredningarna....
    Mamma till Jesper -95,Silas -09 Sackarias -10
  • bebis maj 12
    jordgubbe0812 skrev 2012-02-08 13:18:59 följande:
    Hon fyller 4 år vår så 2 år har gått sen dess.

    När man talar om barns vikt, pratar man om att de följer sin viktkurva. Min dotter verkar följa sin språkkurva. Hon är sen i förhållandet till jämnåriga men tappar inte längre. Vårt största orosmåln då var att hon hade så låg ordförståelse och att hon just glömde ord hon redan lärt sig.
    Hon verkar vara så att hon lär sig något och sen tappar den förmågan för att sen några månader senare ta ytterligare ett steg i utvecklingen. Och det verkar gälla även områden som att "rita huvudfotingar".
    Idag har hon kommit ikapp när det gäller språkförståelse men ligger fortfarande efter när det gäller meningsbyggnad, grammatik och inte minst uttal.

    Vi blev rekomenderade och gick en teckenkurs efter den första utredningen. Vi fick det dock aldrig att fungera trots att vi gav det ett ordentligt försök och tecken ska vara så bra för barn oavsett anledning till att de inte talar. Idag går vi på halvårsvisa uppföljning men gör ingen specifik träning. Uttal, som just nu är det största problemet (hon är svår att förstå) övar man sällan innan 4-års ålder.

    Jag håller med ovanstående person om att du kanske ska prova en annan logoped. Vi fick många tips i början om hur man underlättade för kommunikation som att tänka på ögonkontakt, tala i korta meningar, osv. Råd som borde vara allmängiltiga även om orsaken bakom språkförseningen är någon annan diagnos.

    Är det utvecklingsförsening man misstänker eller utreder man autism?

     
    Vi gör en utvecklingsutredning på honom,men det går såå sakta..har träffat psykologen 2 ggr,har bett henne ringa idag faktiskt ang annan logoped och vad som ska hända härnäst.Jag börjar bli frustrerad.
    Han har börjat inskolning på förskolan förra veckan,men det går inte bra.Han har en bror som är 9 mån yngre och det är väldig skillnad på deras utveckling..han har dessutom bra många fler ord.
    Min grabb som är på utredning har ätit dåligt sen han fyllde 2 år,han har tappat orden han kunde vid 18 mån,han äter inte själv utan ska bli matad,om det beror på att han tappat intresse för mat det vet jag inte.Han får utbrott så fort det vankas lunch på förskolan. Han kan ha drag av autism,trots att han ger god kontakt och leker med andra och är inte "typisk" autistisk (om du förstår vad jag menar)Han förstår det vi säger,men gör inte det vi ber honom om i samma utsträckning som han gjorde för ett år sen t.ex.
    Vad han än har så blir jag nog mest lättad om vi får en diagnos på honom och hjälp hur vi kan stimulera hans utveckling samt tal.Hos dietist har vi gått men dom kan inte göra ngt.Läkare har vi träffat som sa att maten och talet kommer lösa sig då han börjar förskolan,men jag tror inte det,inte psykologen heller. Hur vet man om dom bara är sen eller har ngt "fel"??Han är hur go som helst annars och kramas gärna och är lugn,men kan även få utbrott om det inte går som han vill..men det antar jag är normalt i den åldern ocksåSkrattande

    Känner att jag inte vill ha honom på förskolan om dom inte kan möta hans personlighet...
    Mamma till Jesper -95,Silas -09 Sackarias -10
  • bebis maj 12

    Jag har pratat med psykologen som ska skicka en remiss till habiliteringen..sen har jag pratat med förskolan och dom har material som dom brukar jobba med en annan pojke,som har diagnosen autism.Dom sa att dom får ingen resurs till min son förrän han får en diagnos. Vet att psykologen vi går hos brukar göra besök på förskolan för att kolla hur barn fungerar i grupp. Idag lämnade jag grabbarna en timme på förskolan och de va en del gråt under den timmen,men min son som jag skriver om här han tog fröken i hand och visade vad han ville iallafall och det kändes bra tycker jag...I morron är sista inskolningsdagen,sen ska vi börja nästa vecka med 4 timmars dagar två dagar i veckan.


    Mamma till Jesper -95,Silas -09 Sackarias -10
  • bebis maj 12
    Equal skrev 2012-02-13 18:46:21 följande:
    Utreder man så små barn? Min yngsta sa knappt ett ord, det enda hon sa var KA och det betydde allt!

    Nu är hon 2 år och 10 månader o det exploderade i talet för ngr månader sedan och nu pratar hon fullt förståeligt. Så ta det lugnt, det kommer!
    Vår son är 2 år och 8 mån och han är på utredning..han har massa ljud för sig och hade fler ord när han var 18 mån,nu säger han bara mamma och pappa...har svårt att tro att det bara kommer att lossna...
    Mamma till Jesper -95,Silas -09 Sackarias -10
Svar på tråden Talförsening