Vem ska städa?
Jag tycker att det där är upp till var och en. Jag har aldrig sett det som ett problem att både sköta hemmet och ha dottern. Det kom naturligt för mig och jag har ändå haft tid att vila när hon sover, om jag behövt det. Jag har mina rutiner med städning på måndagar, veckohandling och tvättning. Har man ett barn som har kolik eller på annat sätt gör att man behöver vila varända sekund man får så kan man givetvis inte kräva att den som är hemma med det barnet också ska sköta allt hushållsarbete dock. Men jag har haft ett normalnöjt barn som helt enkelt fått hänga med när jag dammsuger, skurar och tvättar. Middagsmaten brukar jag förbereda när dottern sover efter lunchen, tex hacka lök och liknande, in i kylen, tar 10 minuter och sen kan jag sitta och glo resten av middagsluren om jag vill. Oftast har jag dock inget behov av det utan startar kanske en maskin med tvätt eller skriver i kassaboken.
Jag ser det såhär. Min man jobbar hela dagarna, när han väl kommer hem är ju det viktigaste för honom och dottern att DOM får tid med varandra. Jag är ju med henne hela dagarna. Så när han kommer hem är det deras tid och jag lagar då klart middagen eller hänger tvätten som jag kanske inte hunnit med under dagen. Eller så är jag med dom. Det sista min man ska göra när han kommer hem är hushållsarbete. Tid med vår dotter är mycket viktigare, för några timmar senare sover hon. Han får inte många timmar per dag med henne och måste ta vara på varända sekund. Det innebär ju dock också ansvar. Dvs blöjbyten, matning, tandborstning, pyjamaspåklädning etc.
På helgerna delar vi lika på ansvaret för henne. Men jag har alla hennes rutiner i ryggmärgen och det är självklart att jag därför rent reflexmässigt känner oftare på blöjan och har förberett hennes lunch i kylen sen fredagens middag. Däremot finns han alltid där för mig och henne och han byter också blöja, eller gör en macka, borstar hennes tänder eller leker. Men att man har olika roller i en familj är ingenting som är konstigt tycker jag. Man kan inte kräva totalt likadana livssituationer, det kommer ingen att kunna uppnå.
Däremot anser jag att en hemmaförälder "arbetar heltid" på samma sätt som en arbetande förälder. Det är fortfarande fullt upp hela dagarna och kanske tom mindre egen tid än vad den har som får gå på lunchrast eller åka bil till ochfrån jobbet i lugn och ro. Kissa med stängd dörr, surfa på datorn medan man arbetar. Det beror ju också på vilket arbete man jämför med. Men det viktigaste är ju att man tar till vara på tiden med barnet och sen får man genemsamt komma fram till hur man måste lösa resten av livets sysslor. I perioder kanske nån part dessutom är väldigt trött eller nere, då kan den personen behöva lite extra stöd från sin partner, och en annan gång kan det vara tvärt om. Man strävar ju trots allt ot samma mål - att familjen ska vara lycklig och må bra.