• liji77

    Äldre prematur barn. Hur har det gått för dem?

    Jag har en son som föddes i v 28+3, 2008. Hans resa på Neo gick bra. Han fick de normala behandlingarna och kunde till slut släppa syrgasen ett par dagar innan vi skrevs hem. Vid ett års kontrollen på Neo skrevs han ut. Han följs på lung och ögon, men har ingen diagnos.

    Varje kontroll på BVC har vi fått göra om. Han har kommit helt i kapp i växt och vikt kurvan. Men det är i utvecklingen han har kämpat i uppförsbacke. Kryp, sitt, gång, tal, ja allt sånt har kommit senare. I dag skulle jag säga att han till en del är en tvååring i en treårings kropp.

    Att han är sen i utvecklingen är ju något som han alltid varit i, så det känns "normalt", men nu börjar det märkas mer mot de jämnåriga barnen på dagis. Det uppstår kontroverser när han ser ut för dem att vara tre år, men uppträder som en tvååring. Ex. förstör, puttas, inte förstår leken, inte gör sig förstådd.

    Jag undrar hur det gått för era barn. Har de kommit igen. Kämpar de också i uppförsbacke?

    Jag är så oändligt tacksam över att jag har min son i livet i dag. Det var ju inte helt självklart i starten. Det känns orättvist att han ska få fortsätta kämpa.      

  • Svar på tråden Äldre prematur barn. Hur har det gått för dem?
  • liji77
    Dr to be skrev 2011-11-22 19:52:13 följande:
    Kan bara tala för mig själv- jag föddes v.27+ (alltså v.28) 1988. Idag är jag i ju för sig kort i rocken, 152cm lång men mår i för övrigt fin fint. Pluggar till läkare och väntar mitt första barn i april 2012.

    Du ska se att allt kommer bli bra med din son
    Oj, du hade större odds mot dig då än vad min son hade när han föddes. Har du varit en livlig tjej under uppväxten? Min son är det full fräs på och jag intalar mig just att han kommer spurta ända bort till kärnfysik programmet eller något i den stilen. Han kanske blir läkare? Flört Vad roligt att du ska ha barn, grattis!
  • liji77
    Casiopeja skrev 2011-11-22 21:13:16 följande:
    Vår son är född vecka 24+4 2008... Vi åkte hem med syrgas men efter 2 veckor hemma kunde vi ta bort syrgasen och han blev utskriven från NEO men vi går dit enligt vårt sjukhus kontrollschema. Edvin är nu 3 år och ligger före i språk och tal och i tiden med det motoriska och kopplingar mellan saker. Längden har han (ligger på understa kurvan) och i vikten ligger han efter men det kan inte tro när man ser han...
    Hur går det för honom på dagis? Är han en frammåt kille eller mer tillbakadragen? Har man på Neo sagt något om hans psykologiska utveckling? Har han träffat psykolog?

    På vårt sjukhus så går gränsen vid att träffa psykolog för utvecklingsbedömning vid v 27, så min son kvalade inte in Flört. Tänk vad olika det är ändå på sjukhusen med kontrollerna, men det är klart din son föddes ju tidigare än min så det kan mycket väl vara avgörande.

    Det är helt otroligt vilka starka små prinsar och prinsessor det finns.   
  • liji77

    Ja, det var jätte fint skrivet mamma7412. Din son blir nog vetenskapsman när han blir stor Flört. Tror knappt att jag kunde säga vattenmolekyler när jag var 8 år. Ja. Jag ska kämpa för min son. Ska först på utvecklingsbedömning snart och se vad det mynnar ut i. Vad jag förstår så kan det vara bra om en arbetsterapeut träffar honom och ser på hans samspel. Vet inte om vi redan nu ska trycka på att en remiss skrivs till psykolog.

    Hur har barn och föräldrar sett på din son? Har de förståelse?  

  • liji77

    Det luriga med att korrigera åldern det är att nu när sonen är äldre och då i bland gör tokiga saker, så känner jag att jag kan ju inte springa runt till föräldrar i lekparken, affären, förskola eller var vi nu är och säga att sonen är inte så stor som han ser ut, igentligen är han yngre i sinnet och född för tidigt. Vi har liksom lämnat den tiden bakom oss då han var liten och söt och alltid var glad. Jag kan ju inte ha en liten boddy i storlek 38 i fickan och dra fram den när han puttat ett annat barn, eller snott en leksak och säga " titta på den här, den var för stor när han var 2 månader gammal, kan ni förstå hur liten han var? Han är inte elak med flit".

    Det är konstigt det där. Det är som att vi har gått in i en ny fas. Lämnat den lilla plutten som kämpade så tappert bakom oss. Nu står vi där med en pojke som "bara" är sen i utvecklingen. Att han kämpade så tappert räknas liksom inte längre. 

Svar på tråden Äldre prematur barn. Hur har det gått för dem?