• EJai

    10 Veckor kvar.. nervös.

    Jag har tagit den aktuella dagen som den kommit när det varit dags. För jag hade inga egna erfarenheter och viste inte vad jag skulle vilja med min första förlossning. Jag såg till att ha ett hum om olika saker så jag sedan kunde ta beslut efter rekommenadationer från dem sköterskor som tog hand om mig.

    Väskan packade jag samma dag som jag åkte in men kan säga att i efterhand så hade jag nog valt iallafall 1-3 veckor innan. (blev sista minuten packning med barn 2 med)

    Med barn 1 fick jag ta några inre stygn då jag fick lite bristningar och även nån som kanske blev mer lik en spricka ca 4 stygn kanske. Med barn 2 inget. Hade svårt för att hålla mig från krystandet med första. Ny känsla och viste inte riktigt hur jag skulle få kroppen att lyda =)

    Men tänk i lagom dos och ta det som det kommer.

    Hade bara som önska att det skulle vara dämpat ljus i rummet så tösen skulle slippa starkt ljus när hon kom ut sonen fick samma.

Svar på tråden 10 Veckor kvar.. nervös.