pigglet skrev 2011-10-01 21:58:19 följande:
Men - tror du verkligen att hon menar att hon skulle lämna 10-åring hemma ensam över natten? Och DET tycker du skulle vara mer rimligt?
Det är väl som med allt annat - vi är olika. Vissa vågar inte lämna barn i bilen en stund, andra ger inget socker, andra skydda barnen mot solen, vissa bryr sig om de rekommendationer som finns och andra gör det inte. För det mesta går det bra. De få gånger det inte gör det så är det nog viktigt att man kan känna att man gjort sitt bästa och har känt sig tillfreds med det.
Alla barn är olika, föräldrar likaså. Vi bor på olika platser, med olika risker. De allra flesta vill sina barn det allra bästa. Och vi gör det på olika sätt.
Jag skrev på kvällen (för en tioåring) alternativt över natten (en fjortonåring). Att då börja med det. Självklart menar jag inte att hon ska lämna en tioåring ensam på natten, men det är inte mer absurt än att inte låta en FJORTONÅRING vara ensam kortare stunder.
Självklart vill de flesta sina barn det bästa, men det bästa är inte att vara en hönsförälder som inte lär sina barn att ta ansvar och klara sig själva efter sin ålder och mognad.