Inlägg från: Babymama86 |Visa alla inlägg
  • Babymama86

    Vi äldre barnlösa som betalar för unga föräldrars barn

    Vilka idiotiska resonemang ! Jag är 24 år, har två barn, två utbildningar OCH arbetslivserfarenhet.
    Jag träffade min man när jag var 16, nu är vi gifta och har varit tillsammans i 9 år i mars 2012.
    Vi älskar varandra och barnen mer än någonsin ! Jag har föräldrapenning och min man jobbar heltid.
    Jag betalar dagisavgift och vi bor i hus på landet. Jag arbetar timmar TROTS att jag är mammaledig för att jag VILL jobba ibland men samtidigt kunna vara hemma med mina barn.
    Dra inte ALLA unga över en kant !!     

  • Babymama86

    Det är vel bättre att ha en partner som försörjer en än att leva helt och hållet på soc/bidrag ?
    Dessutom utnyttjar inte jag min mammapenning till fullo då jag jobbar också.  

  • Babymama86
    Ruby01 skrev 2011-11-06 16:30:14 följande:
    Mamierica: Även om du "bara" har hjälp av bidrag så får du massor i form av all den välfärd vi har, som nästan gratis sjukvård,gratis tandvård till barnen, och barnomsorg, skola, osv så du är praktiskt taget försörjd, även om du tror att du försörjer dig själv.

    Utnyttjar inte du sjukvård, skola osv, säger du då till mig. Jo, men samtidigt samlas mitt överskott av lönen på hög, på mitt sparkonto. Det är pengar som gör att jag hade kunnat betala en del av det som vi får gratis i Sverige själv. Pengar som kanske kommer komma mitt barn (förhoppningsvis fler barn) tillgodo senare i livet, så att de aldrig behöver kämpa med att vända på varje krona, så att om de behöver en varm jacka till vintern för 3000 så kan de få det, om tvättmaskinen går sönder så behöver man inte vänta på nästa lön för att gå och köpa en ny eller man behöver inte ta den på avbetalning och få betala ett högre pris, så att vi kan åka i en ny bil som inte luktar skit, så att vi kan åka vart vi vill på semester utan att det blir knapert månaderna efter, så att mitt barn inte behöver vänta på julafton för att få cykel, skridskor, skidor, osv.
    Då föreslår jag att du börjar göra rätt för dig istället för att sitta här och gnälla. Börja betala för tandvård, sjukvård osv eftersom att du är så otroligt redig Solig Så kan vi andra leva och njuta av vad livet har att erbjuda.
  • Babymama86

    Du är förövrigt inte ensam om att spara... Jag och min man betalade både bil OCH hus KONTANT med pengar vi har sparat under åren !
    Vi har ett sparkonto där det sitter en hel och gottar sig tills vi bestämmer oss för att använda dessa pengar.
    Vi lever inte knapert trots att vi sparar.  

Svar på tråden Vi äldre barnlösa som betalar för unga föräldrars barn