• Wielkip

    Vi äldre barnlösa som betalar för unga föräldrars barn

    My Girls skrev 2011-11-03 23:02:46 följande:
    Jag önskar att unga kunde betala för sig innan, men nej vänta. Det kan de ju inte om de är bidragsberoende. Är inte det också att göra det onödigt tufft för sig själv OCH barnet.

     
    För ALLA unga lever ju på bidrag, det vet väll alla! Obestämd
    Väntar en flicka med BF: 8 mars 2012 Http://Minifohlinis.blogg.se
  • Wielkip
    Nathaniels mamma skrev 2011-11-06 15:28:10 följande:
    Jodå, alla unga får bidrag: föräldrapenning och barnbidrag. Precis som alla andra föräldrar ?
    Precis, men man lever ju oftast inte på detta utan har en tredje inkomst (den andre partnern)
    Tror det är vanligare att inte leva på socbidrag än att göra det faktiskt.
    Väntar en flicka med BF: 8 mars 2012 Http://Minifohlinis.blogg.se
  • Wielkip

    Jag hade hellre haft en mamma som lever fattigt och som kanske måste ta hjälp av soc något år utav mitt liv än en bitter kärring som sitter och spyr galla på folk yngre än den själv.

    Det är ju inte så att du (ts) behöver betala mer i skatt bara för att någon mamma behöver bidrag.
    Enda anledningen till att du skriver såhär är att du är bitter och/eller äckligt överlägsen och vill visa världen hur otroligt bra du är.
    Men det är du inte, du är dömande, elak och....tja, en bitterfitta så att säga.


    Väntar en flicka med BF: 8 mars 2012 Http://Minifohlinis.blogg.se
  • Wielkip
    Ruby01 skrev 2011-11-06 15:54:58 följande:
    Wielkip: här kom det igen det här med att det finns en tredje part, en partner som försörjer. Då är det alltså någon som försörjer dig då? Jag har sagt tidigare att om vi ska dra in partnern så är det nog två unga mammor som jag och min partner försörjer, för hur mycket tror du inte min partner tjänar då? Men om vi istället bara ser på mig, bara mig, och sedan en ung mamma, säg 19 år, så skulle det om du räknar ut det ta 38 år innan den unga mamman eg kan försörja sig själv och sitt barn. Jag skulle inte heller kunna försörja mitt barn för jag fick också barn för tidigt (28 år), men däremot om man får barn när man är säg 35, då skulle man teoretiskt kunna försörja sig och sitt barn om vi inte haft den välfärd som vi har idag. Du som ung mamma skulle levt på gatan och tvingats prostituera dig, så istället för att säga att de som är gamla får skylla sig själva när de väntar så länge så de inte kan få barn, så kan du tänka att det är de som försörjer dig. De och alla de som inte skaffat barn alls, för det är barn som kostar mest i en frisk människas liv.

    Och återigen, de som säger att det är de unga mammorna som kommer försörja mig när jag går i pension, till dem säger jag: Nej, det är jag själv som kommer försörja mig när jag går i pension, för jag kommer ha betalt in tre gånger så mycket skatt som ni har gjort, så vem försörjer er när ni går i pension? Samma som med allt annat: JAG! 
    När jag är mammaledig från mars så kommer jag såklart bli försörjd av min partner, så är det ju för alla!
    För tillfället jobbar jag, men kommer få barnbidrag, föräldrapenning samt ha en partner som jobbar.
    Men enligt dig så ska man alltså inte ta emot pengar från någon annan? Man ska åka direkt från bb till jobbet för att gud förbjude inte bli försörjd av någon annan än en själv?

    Du drar alla över en kam, vart du själv uppfostrad av en soc-mamma som aldrig lyckades få jobb eller?
    För det är ju din enda utgångspunkt, att de som får barn unga aldrig kommer kunna försörja sig själva.
    De allra flesta har jobb, de som inte har det skaffar det, det är verkligen inte många procent som lever på soc HELA livet!

    Du blir förövrigt försörjd av många andra när du blir äldre, eftersom det nog finns en hel del männniskor som tjänar tusen gånger det du gör, och därmed betalar mer skatt, men så kan man inte tänka.
    Väntar en flicka med BF: 8 mars 2012 Http://Minifohlinis.blogg.se
Svar på tråden Vi äldre barnlösa som betalar för unga föräldrars barn