Inlägg från: hemljuvahem |Visa alla inlägg
  • hemljuvahem

    Förskola och utveckling

    mamma till tre busungar skrev 2011-09-07 19:41:37 följande:
    De flesta barn börjar mellan 1 och 2 års ålder, en period av intensiv utveckling. Jag tror att ett utvecklingskliv då sällan har så mycket med förskolestart att göra.
    Mor min jobbar på förskola sedan 25 år och barnen utvecklas enormt av att se hur andra (och ibland) äldre barn gör :) Detta gäller självklart alla barnen som börjar, men främst de yngre...utvecklingsfas or not¨
  • hemljuvahem
    mamma till tre busungar skrev 2011-09-10 14:48:51 följande:
    Fast jag upplever att förskolan gärna så att säga tar åt sig äran för helt naturliga utvecklingssteg.

    Vår äldsta var tidig med det mesta och extremt tidig språkligt. Folk förutsatte hela tiden att hon hade lärt sig på dagis när så inte var fallet. 
    Ja de är ju pedagogiskt utbildade och spenderar ofta mycket mer tid med barnen än vad föräläldrarna själva gör så.
Svar på tråden Förskola och utveckling