Inlägg från: Isabelle82 |Visa alla inlägg
  • Isabelle82

    Igångsättning

    Ska bli igångsatt nu på fredag då den lille herrn i min mage inte har några som helst planer på att ta sig ut självmant. Så snart jag fick en tid för igångsättning och berättade detta för omvärlden började folk överösa mig med skräckhistorier om hur hemskt det är att bli igångsatt.
    Har tidigare mest sett fram emot förlossningen och, trots fobier och behandling, jobbat med en positiv målbild och det har känts ganska så bra. Nu blir jag dock mer och mer orolig och rädd för att behöva sättas igång om ett par dagar.

    Ni som blivit igångsatta; har ni överlevt och hur var det för er? Någon som vill dela med sig? 

  • Svar på tråden Igångsättning
  • Isabelle82

    Tack för era kloka inlägg!

    En sak som jag funderar mycket på är nagellack. Hört flera nu som säger att man inte får ha nagellack för att få EDA. Finns det någon som helst korrekthet i detta? Å gäller det isf händer, fötter eller både och?

  • Isabelle82

    Det blev 21 timmar med värkar från helvetet. Sen EDA som lilleman tyvärr reagerade negativt på vilket resulterade i akutsnitt. DÄR fick svaret om nagelacket... Det diskuterades nämligen hur jag skulle sövas eftersom jag hade nagellack å det inte fanns tid att ta bort det, Så nästa förlossning blir utan nagellack för säkerhets skull.

Svar på tråden Igångsättning