• knisse

    superdåliga caféregler!!

    inte fan kastar man en bajsblöja i en sopkorg utan lock pa en toa heller!!
    den far man vackert ta med sig tills man hittar en bätre sopkorg eller knyta in ordentligt i en medhavd plastpase (hundbajs pasar är toppen tex) om man nu inte har en pase med sig far man fraga pa caffet om man kan fa köpa en fryspase eller soppase av dom

  • knisse
    Emma 02 skrev 2011-08-29 12:19:34 följande:
    Oj då har jag brutit mot denna oskrivna regel massor med gånger....

    Självklart slänger jag bajsblöjorna i soppkorgen på toa! Jag viker alltid ihop blöjan och fäster det med tejpen så den ligger inte "uppfläkt".

    Snacka om miljöförstöring att slå in blörjorna i en platspåse innan man slänger de....     
    helt alvarligt om man inte gör det stinker det hysteriskt pa dass, för alla som inte har barn är det faktiskt äckligt som bara den. köp majsstärkelse pasar eller tygblöjor men ge katten i att slänga stinkbomber där andra maste vistas.
  • knisse
    Faile skrev 2011-08-29 12:25:51 följande:
    Allt är ju en smaksak. Jag tycker själv att mensblod luktar  värre än bebisbajs och hur många stoppar egentligen en blodig tampong i en påse och tar med i handväskan?

    Sedan har jag iof aldrig varit med om att soporna är det som står för den värsta lukten på en toa.
    självklart slänger man tamponger i sanitetspasar. (har dessutom alltid med mig sma pasar till tamponger när behovet finns) och barnbajs lutar vidrigt (alla är ju inte bebisar) sa fort det äts annat än bara mjölk. att man som mamma är ganska härdad. men som tex gravid är det en annan femma.
  • knisse
    Pellefanten skrev 2011-08-29 11:59:06 följande:
    Jamo: Ja och man kan ju inte bajsa själv där heller tänk om det skulle lukta lite på en TOALETT åh nej! Seriöst kan inte café/restaurang ägarna och personalen knyta ihop och byta soppåse som de för övrigt ska göra samtidigt som de städar toan ett par gånger om dagen om den ska va så jävla fresh då borde dom fan byta jobb/ sälja! Så jävla farligt är det faktist inte !
    det är ju mer som att skita utan att spo,a och förvänta sig att perssonalenm gör det ett par ganger om dagen.
  • knisse
    Faile skrev 2011-08-29 12:36:46 följande:
    Går folk alltså runt med sanitetspåsar i handväskan, för att inte slänga sopor i soppåsar på toaletter?

    Ärligt, det låter helt rubbat
    självklart gjör jag det. oftast behövs det inte efter som det oftast finns pasar.
  • knisse
    Pellefanten skrev 2011-08-29 12:41:05 följande:
    Älskar att ni är så miljövänliga i den här tråden å rädda för lite skit haha!!
    ur miljö synpunkt hade de3t väll varit mycke bättre om ts tagit sin tyggblöja (kastat bajset i toan) i sin därför medhavda pase av vaxduk eller plastad frote och burigt med sig hem och tvättat.
  • knisse
    Faile skrev 2011-08-29 12:46:39 följande:
    Nja, jag menade mer för era tamponger och bindor. Jag har aldrig hört talas om det faktiskt, att man tar med sig tampongen i handväskan på krogen tex. Blir ju ett antal på en kväll liksom.
    jag har mina i en liten trevlig necesär med en rulle minipasar bindor och tamponger och jag har faktiskt en bunt toatvätt servetter i den med. (jätte bra för fingrar som blivigt blodiga om det inte finns handfat i toa hytten sa slipper man rusa ut med blodiga fingrar tex)
  • knisse
    Pellefanten skrev 2011-08-29 12:49:17 följande:
    Knisse: ja självfallet hade det varit bäst ur miljösynpunkt. Men man behöver inte göra det värre men en plastpåse till sin engångsblöja ;)
    en av majstärkelse (finns tex hundbajspasar av majsstärkelse som man kan slänga pa komposten) är lika lukttät. annars kan hon ju sy ett ettui av plastad frotte och ha med sig i väskan för dom fall att man behöver ta med sig blöjan
  • knisse
    Pellefanten skrev 2011-08-29 12:56:13 följande:
    Asså herrejesus jag kan bara skratta å skadeglatt tänka på sådanna som du bör jag kastar mitt barns blöja i hör och häpna en papperskorg !
    och andra kan ju visa dig lika mycke respekt och börja skita pa skötborden och le.
  • knisse
    SailorGirl skrev 2011-08-29 13:00:01 följande:
    Vill man slippa lukt på sin toalett, så tycker jag man får bjussa på blöjpåsar, eller ha speciella sopkorgar med lock.

    Sen kan det ju inte skada att städa toaletten någon gång under dagen så att det är fräscht för gästerna. Även ett litet fik kan lätt ha hundra gäster på en dag och själv städar man toan hemma efter betydligt färre besök än så, om man vill hålla en hygienisk nivå.

    Och nä, jag är inte en "ung mamma". Jag är en mamma som ibland tar lillan med på fikat och anser att toaletten är en del av den service som gör att jag betalar 25-40 pix för en kaffe.

    För övrigt (Sorry, OT) betackar jag mig för toaletter med automatisk parfymindränkning. Förutom andningsbesvär får de mig alltid att fundera på om personalen inte giter städa...
    nu hade dom ju inte skötbord och räknar väll inte med blöjor överhuvudtaget.
Svar på tråden superdåliga caféregler!!