• Veronica1

    Trend på TV om ofrivillig barnlöshet.

    Det ska bli väldigt intressant att följa din resa Kantarellkisse, modigt & starkt av dig att ställa upp. För våran del blir det nog inge mer IVF, har gått igenom alldeles för mycket utan resultat & har inte fått något bra svar från kliniken om olika orsaker till varför vi inte lyckats. Nu är plånboken & bankkontot tyvärr tom Rynkar på näsan.

    Jag hoppas oxå att programmen kan locka tittare som inte har varit/är i IVF svängen, kanske skulle fler förstå vad det är vi går igenom!

    Kram

  • Veronica1
    Fru U skrev 2011-09-26 13:14:31 följande:
    Det hade varit en välgärning om man tittade på hur orättvis vården är i Sverige. Det första försöket (ivf) anses vara ett experiment, man ger standardmediciner i standarddoser och ser vad som händer. Hur kul är det om man bor i ett landsting som enbart ger ett försök!

    Eller att försöken borde vara baserade på chans att lyckas. Att om det finns en stor chans att man lyckas på tex fjärde försöket så borde man få det betalt.

    Att Sverige är milsvidda långt efter andra länder när det gäller annat än standardproblem.

    Men det är bra att man visar programmen, att ofrivilligt barnlösa får en plats i samhället
    Jag håller med. Jag bor i ett län där vi bara får 1 försök, jag fattar inte att det ska skilja på de olika landstingen, det är väl lika vård till alla!!! Om det vore så skulle vi kunnat gjort 2 försök till.

    Jag ska tipsa alla jag stöter på om dessa program Glad
  • Veronica1
    kantarellkisse skrev 2011-09-26 17:24:06 följande:
    Tja eller också är man singel och får inga alls. Inga mediciner på högkostnad. Inga förbesök utan bråk och strul... Och inga privatfinansierade försök i Sverige.

    Men faktiskt tror jag avsikten mer är att förmänskliga oss som lever med det här. Och diskutera gränserna för vad som är rimligt. Förhoppningsvis på ett någorlunda mjukt och nyanserat sätt till skillnad från flera dokumentärer som sänts tidigare. Det har varit mitt motiv för att medverka. Att jag vill få vara just mänsklig och inte en galning som går över lik för att uppfylla en dröm - trots att jag rör mig i utkanten av vad som är lagligt här (sedan att vi är lite galna till mans i infertilitetsträsket, det kan jag också bjuda på...)

    Just nu är jag mest nojjig över att jag stimulerats 4 ggr innan vi ens börjat filma och ätit kortison i hög dos under några månader också - jag påminner mer om en cupcake än jag vill kännas vid att jag gjort. Lite ytlig får jag vara
    Så starkt av dig att ställa upp!!! Programmet var väldigt intressant, man fick en bra inblick i hur det kan vara för olika människor. Kanske andra som tittar kan ha lite mer förståelse för oss!
Svar på tråden Trend på TV om ofrivillig barnlöshet.