• Liman

    Planerat snitt

    Hej. Jag har fått ett planerat snitt då jag blev katastrofsnittad sist. Jag har varit på 2 st aurora samtal och ett samtal med kirurg. Jag är livrädd att det ska bli som förra gången och kirurgen sa att jag har ett frikort och får välja detta själv. Sen fick jag ett häfte med alla saker som kan gå fel.. Detta har gjort mig ännu räddare. Vad kan jag göra för att få detta till en positiv upplevelse? Jag litar inte på min kropp sen sist så en vaginal förlossning är uteslutet. Ska tillbaka till kirurgen som fortfarande vill övertala mig att föda normalt och då vill jag gärna ha en positiv inställning till snittet så jag inte blir övertalad bara för jag är rädd. Så snälla är det någon som har en solskens historia om sitt planerade snitt som har lust att dela med sig? 
    Tack!! 

  • Svar på tråden Planerat snitt
  • Liman

    Hej! Tack för era svar!
    Är fortfarande jättenervös!! Och det blir bara värre ju närmare jag kommer. Har en aurora bm som gör det lite värre om det är möjligt. Hon lockar fram tankar som jag inte annars skulle tänka..
    Efter förra snittet hade jag fruktansvärt ont och var uppe o gick andra dagen. Men jag läkte inte i hop ordentligt på 2 månader. Hur går det att ha småbarn då? Jag har en flicka på 3 år som jag enligt läkarna inte får lyfta på 3 månader. Nån som vet om min man får vara hemma med vård av barn i stållet för att vara pappaledig med vår stora de dagar hon inte ska vara på dagis? Skulle gärna vilja ha en jämförelse mellan planerat snitt och en vanlig förlossning. Vilket skulle du välja nästa gång?
    Glad

Svar på tråden Planerat snitt