• stjierna

    Har ni gjort "The Baking Soda-Test" för att kolla om ni väntar en pojke eller flicka?

    Hej hej!

    Jag visste inte i vilken underrubrik jag skulle lägga tråden, men att bebisen utvecklar ett kön är väl fosterutveckling, tänkte jag :´)

    Jag är lite nyfiken på om det är någon här som har gjort The Baking Soda-test för att "kolla könet" på bebisen i magen. Jag fick tipset av en kompis som bor i UK, hon sa att det hade stämt på alla hennes 4 ungar (plus den i magen!)... Hon sa också att alla hennes vänner gjort det och att det funkat för dom. Jag blev lite skeptisk, men ville ändå kolla här :P

    OM ni har gjort det, så får ni gärna rösta på alternativen, men det är inget måste. Skriv gärna i tråden också om  det stämde (om ni vet vad ni har i magen, alt. bebisen redan är ute). Annars kan ni bara skriva en liten kommentar om vad ni fick för resultat på testet (även om ni inte vet enligt UL vad ni väntar..!).

    The baking soda-test:
    Ta 1-2 teskedar bikarbonat (E500) i en plastmugg, kissa i den och rör om som hastigast. Resultat?
    OM det inte händer NÅGONTING med blandningen väntar du en flicka.
    OM det börjar bubbla/pysa om blandningen väntar du en pojke.

    Tydligen så ska den extra syran i kisset som man har när man väntar en pojke utgöra en reaktion, en reaktion som då såklart uteblir när man väntar en tjej så kisset inte är lite syrligt.

    Lycka till! :) 

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-06-28 08:26
    Glömde skriva att testet är som mest pålitligt efter V 11 (dvs v 10+). :)

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-07-03 19:12
    Okej, eftersom det är så många som frågar (och jag förstår att ni inte orkar gå tillbaka i tråden och leta efter alla svar) så är det såhär:

    Bakpulver går INTE lika bra som bikarbonat, då bakpulver är blandat med mer saker än just bikarbonat.

    Om testet gör ifrån sig minsta lilla reaktion (skum, pys, bubblor el dyl) ska det enligt dom som vet vara en pojke. Även om det bara "pyser lite i början" är det en pojke.
    ENDAST om testet inte gör någon reaktion alls indikerar det på en tjej.

    Säkrast är att göra testet på morgonen för då har inte urinen blivit påverkad av något surt/basiskt som du ätit.

    Mängden är ungefär lika mycket urin som bikarbonat, och strunta i att röra om. Vill du vara extra viktig när du gör det så kissar du i en kopp, häller bikarbonat i en annan och sedan häller du försiktigt över urinet i bikarbonatkoppen - då visar inte testet fel för att du "kissat för hårt" i muggen.

    Testen visar olika om du har en plastmugg, glas eller keramikmugg. Jag har hört att man ska använda plast, men jag vet inte varför just plast är bäst.

    Hoppas det klarnade lite nu ;)

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-07-11 22:14
    Ja, det har ju då dykt upp lite frågor på hur testet reagerar mot personer som INTE är gravida. Några här i tråden har testat både sig själva och sin andra hälft och kommit fram till att för killar pyser och/eller bubblar det och för ogravida tjejer har testet visat exakt ingenting. :)

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-07-11 22:15
    Rödkålstestet (ett annat test, också en kul grej!)

    Hacka upp RÖDKÅL i småbitar och tillsätt vatten o rödkål i en kastrull
    Låt koka ca 10 minuter
    Låt svalna så det kallnar, häll över spadet UTAN rödkålen i en behållare.
    Blanda sedan lika delar kålsaft som blir av koket + lika delar urin och blanda lite.
    låt sedan stå stilla några minuter.
    Avläs sedan färgen!

    RÖTT/ROSA/GUL/ORANGE indikerar POJKE
    LILA/BLÅ indikerar FLICKA

    Omröstning
    Du måste logga in för att rösta eller se resultatet av omröstningen.
  • Svar på tråden Har ni gjort "The Baking Soda-Test" för att kolla om ni väntar en pojke eller flicka?
  • shadowstorm
    ciccir skrev 2011-08-10 13:46:43 följande:
    De har vist rätt att neka. Det är dock olika från landsting till landsting vilka regler de har. Har i Östergötland ingår inte könsbestämning i rutinultraljudet, det är inte det som undersökningen går ut på. Jag vet iofs att en del fått reda på könet iaf, och det kan ju tyckas orättvist. Men det är inte för att ta reda på kön som man gör rutinultraljud och alltså behöver de inte "spendera tid" på att ta reda på det heller. Vi hade gärna tagit reda på det men fick nej. Tycker det är lite larvigt så länge RUL görs efter 18+0. Oavsett, så har de ingen skyldighet att berätta.
    Här i sundsvall måste de säga om föräldrarna vill veta och om de sett. Kanske är olika då
  • MHoof

    Var nyss och kika i kryddskåpet om jag hade bikarbonat hemma och det hade jag. Så imorgonbitti så funderar jag på att göra testet!
    Ska bli intressant!
    Jag säger hon när jag pratar om den, men antagligen för att jag har en dotter sen förut och är van att säga hon.
    Kinesiska kalendern här på FL säger flicka. Med dottern sa den pojke, så den litar jag inte ett dugg på :P


  • Lillis2012
    MHoof skrev 2011-08-11 09:30:55 följande:
    Åh less jag blev. Jag glömde HELT bort att göra det här imorse.
    Kan man göra det nästa gång jag måste på toa tro?
    Jag har gjort på eftermiddagen och med morgonurin och fick samma reaktion =) Det pyste! =) Jag är även bara i v 9 så nog tror jag det går! står ju bara att det är säkrast efter v 10 och med morgonurin =) Kör på! Du kan ju alltid göra det flera gånger =)
  • Tiger Af Lilja

    Oj det ska jag testa, gjorde rödkålstestet i vecka 10 och fick då att jag väntar flicka.
    Ska se om det blir samma resultat denna gången med bikarbonat.

  • Lillis2012
    Lyckobebisen skrev 2011-08-08 21:10:53 följande:
    Såhär är ju omröstningen hittills:

    Ja, det stämde!   69,23% (45) Nej, det stämde inte, testet sa flicka - jag väntar pojke!   21,54% (14) Nej, det stämde inte, testet sa pojke - jag väntar flicka!   9,23% (6)
    såhär såg det ut för nån dag sen =)
  • Lillis2012
    MHoof skrev 2011-08-11 09:34:42 följande:
    Ja sant det.... :) Då får jag testa snart då! Ska bli himla intressant.

    Hur många har det stämt för här inne? Någon som vet?
    Ja gör det och berätta hur det gick =) vilken vecka är du i?? =)
  • ciccir

    Jag testade för första gången för 6 veckor sen, var då i v.33-34. Då fick jag garanterat resultatet tjej. Inte minsta tillstymmelse till reaktion. Men idag testade jag igen (är i v.40 nu, 39+1) bara för att, och då blev det först ingen reaktion alls men efter ett tag (5 minuter?) var det som lite klumpar av skum uppepå, inget pys. Då ska det väl tolkas som om det ligger en pojke i magen trots allt. Haha, man blir ju inte klok på detta. Hoppas det drar igång snart så att vi får veta nångång! :)

Svar på tråden Har ni gjort "The Baking Soda-Test" för att kolla om ni väntar en pojke eller flicka?