Pimey skrev 2012-01-16 12:47:43 följande:
men herregud du kan ju inte jämnföra barn med katter. barn kan man lära att inte springa framför bilar det kan du ju inte med en katt. Vi går ut med våra katter i koppel många ggr i veckan och de går fint och snällt brevid och får utforska hur mycket de vill. de har kattkompisar som går ute. kan ju tillägga att 2 katter har blivit stulna från detta område och med tanke på att jag har fina raskatter så är de lovliga byten. Jag är RÄDD om mina katter, jag ser till att det inte händer dem någonting. vill man ha utekatt och så finns det risk att de dör inom några år om man bor nära trafikerad väg osv men jag vill gärna ha mina katter i 15 år till.
Klart man kan. En katt är inte ett litet barn heller som många verkar tro. Jag hade en stadskatt tidigare. Hon klarade sig utmärkt i stan. Vi bodde gatan ovanför huvudgatan. När hon gick ut gick hon uppåt mot en närliggande skog. Såg sig alltid över vägen när hon gick och under de 6 åren vi bodde där blev hon aldrig skadad. Hon blev 15 år. För henne var tydligen landet farligare. Hon fick ett punkterat öga efter ett kattslagsmål och på vet kliniken ville de inte söva (för operation) eftersom hon var så gammal. Därför valde jag att avliva henne eftersom det inte läkte och hon hade ont.
Jag har också en Fin Raskatt GIC* Hon får gå ute ändå efterson hon älskar det. Nu bor jag dock inte i staden längre utan i utkanten av ett mindre samhälle (tomten gränsar mot en stor åker). Oavsett vad som händer så är det värt för kattens skull att få ha haft den friheten. Synen av henne när hon kom in med sitt första byte var oskattbar. Vintertid håller hon sig inne dock (precis som även stadskatten gjorde).
Min mammas 2 hankatter (utekatter) blev väldigt gamla. 22 år.
Men jag förstår att ni gärna vill behålla tanken på att alla som har utekatter skiter i sina katter och gärna vill bli av med dem. Allt för att rättfärdiga ert eget ställningstagande.
Jag har fö inget emot folk som har sina barn i koppel. För barn är barn. Men vuxna katter är vuxna katter.