Inlägg från: challis777 |Visa alla inlägg
  • challis777

    Nyfödd med snabb andning - erfarenheter?

    Och han har inte problem med hjärtat? Förmodar ju att det är kollat, men det var det första jag tänkte på...

  • challis777

    En kompis son hade exakt som du skriver. De skickades hem från BB, trots att mamman påpekat den snabba andningen. Vid hembesöket av BVC några dagar senare tar ssk mammans oro på allvar och de får åka till lasarettet och senare ambulanshelikpter till Lund. Pojken har hjärtproblem och man får operera, den första av flera operationer. HÄndelsen är Lex Mariaanmäld.  Han är även blå om händer, fötter och läppar. Vill absolut inte skrämma dig, men hoppas att du kan fråga de som kollat din son om de kollat ordentligt så att det inte är något med hjärtat.

    Det är säkert ingen fara men skulle jag vara du skulle jag ta det säkra före det osäkra.
    Lycka till.

  • challis777
    Leija skrev 2011-05-15 23:03:57 följande:
    Han är inte blå jämt utan när han äter bara, Inte heller varje gång han äter, jag ska till sjukhuset imorgon och överläkaren ska kolla på honom igen.... Är väl 4-5 läkare som kollat på honom, men ändå händer inget. Sist sa läkaren bara att det inte var något allvarligt fel... Men hur kan det då bli såhär ? Och att det inte böir bättre utan att det är samma hela tiden! Han hade en äkta knut på navelsträngen, men det borde väl inte ha något samband.... Men man blir ju orolig och jag vill ju ha svar på vad det kan vara... Jag tycker att det är lite väl hög andningsfrekvens för att bara vara något som han 'har för sig' utan anledning....
    Skönt att ni ska till sjukhuset i morgon. Och att syresättningen var bra var ju positivt.

    Har han fått extra syrgas? Barnastma är ju jättevanligt, kanske "bara" är något sådant.
    Hoppas läkarna hittar orsaken i morgon. Som sagt, det är säkert inget allvarligt, men jag förstår om du är orolig. Man vill ju veta. Min son hade blåsljud på hjärtat när han föddes (i v. 35). Jag var såklart jättenervös innan de gjort alla undersökningar för att se att det inte vara något allvarligt.

    Lycka till i morgon, verätta hur det gått sen, håller tummarna för er!
  • challis777
    Leija skrev 2011-05-15 23:39:11 följande:
    Det läkaren säger oxå är att det finns ibland ingen förklaring, och att han kan andas såhär bara för att, typ... Som att han gör det bara för att han gör det, typ.. Känns ju rätt så skumt bara att han andas såhär himla fort utan någon speciell anledning, mer än dubbelt så fort som det normala är liksom.
    ...och att han gör det i 8 dagar!? Nej, nöj dig inte med den förklaringen, de ska kolla honom tills de vet vad det är, inte komma med sånt skitsnack!
  • challis777

    Har han pipig andning?

    Skriv upp lite nu, om hur många andetag han tar, hur det låter lite om hur och när han blir blå- Det ärju ju så lätt att man glömmer när man väl är där. Blir han blå efter nästa måltid kan du ju ta bilder och ta med tills i mrgon så de får se. Skriv upp lite frågor om du kommer på nu. Kan vara bra att vara förberedd.
    Läkare har ju en tendens att de kan låta övertygande och så kommer man på hemma igen vad man BORDE ha sagt och frågat.

  • challis777
    Leija skrev 2011-05-21 20:54:46 följande:
    de har gjort massa undersökningar utan att hitta ngt. det enda på hjärtat var ett litet blåsljud, och det växer ju bort.
    dessutom är inte det ngt som påverkar andningen.
    läkarna väntar nu bara på att det ska bli bra av sig själv typ.
     
    Det låter ju positivt
    Min son föddes ju också med blåsljud men det växte bort.
     Vi här inne har säkert gjort dig jätteorolig, men vi är bara rädda om dig och sonen.
Svar på tråden Nyfödd med snabb andning - erfarenheter?