Är det viktigt för mammor att vara viktigast?
Jag tror att många väljer att låta mamman vara hemma för att det länge (alltid?) har varit så. Och jag tror faktiskt att folk inte riktigt tänker efter o funderar vilka konsekvenser det kan få. Mammor med sämre lön och ekonomi, sämre pension och huvudansvaret för barnet och hemmet - genom hela livet. Pappor med bättre ekonomi och sämre kontakt med sina barn och ett sekundärt ansvar för hem. De studier som gjorts visar att det är män som har barn med högutbildade kvinnor som oftast delar mer lika på föräldraledigheten.
De allra flesta föräldrar hänvisar till ekonomin när de försöker förklara sina val men om de verkligen räknade på det skulle de se att det för de allra flesta inte gör så stor skillnad. Det handlar ju för de flesta ändå om en kort period i livet som vi är hemma på heltid med de små barnen.
Vi var hemma ett år var med barnen och det har varit härligt! Men visst det kostar.....men det kostar att ha barn.....ingen överraskning direkt. Det kostade oss ca 15 000 kr per månad netto för varje månad jag var hemma men det var det värt!