• Gunnell

    Ni som inte har ammat - har era barn varit mkt sjuka?

    Min son ammas inte och har aldrig ammats och han har än så länge aldrig varit sjuk även om både jag, min man och min sons mormor har varit dunderförkylda i omgångar runt honom.

    Det är svårt att göra större undersökningar på ammade bebisar vs icke ammade bebisar. Man måste ta hänsyn till mängder med faktorer hos mammor och barn. Social bakgrund, ärftlighet, hur mamman sköter sin hälsa (rökning, alkohol, matvanor osv). Ibland kommer det några vetenskapliga rön som säger det ena eller andra men det är svårt att säkerställa dessa fakta.

    Det jag har hört, men som jag inte har någon källa på just nu är att vid vissa sjukdomar så bildas det antikroppar så att de ammade barnen inte får mammans sjukdom. Detta gäller inte förkylningar och liknande utan magsjuka.

     

  • Gunnell

    Jag ammades inte heller och jag är väldigt frisk av mig. Min bror ammades inte heller och han är som mig. Har nog haft feber 3 gånger de senaste 10 åren. Min lillasyster ammades inte heller och hon är sjuk jämt.

Svar på tråden Ni som inte har ammat - har era barn varit mkt sjuka?