• anirac1

    ÄD och manlig faktor - har ni lyckats?

    Jag har genom gått en äggdonation o min man har ett genetiskt fel. För vår det så fick jag ett ägg o på juldagen 09 föddes sonen. =) Jag gjorde donationen på Huddinge sjukhus. Där var läkaren mkt positiv men egentligen så var chanserna små... MEN men det lyckades ju trots allt. Jag var då 36 o min man 40

  • anirac1
    callimero skrev 2011-02-02 23:14:39 följande:
    Grattis anirac! Gjorde ni PGD eller hur kom man runt det faktumet med din mans genetiska fel? Hur kommer det sig att man gjorde ÄD istället för att använda dina ägg?

    Sorry, många frågor!
    Hej
    Ingen fara med alla dina frågor ;)
    Jag vet inte exakt hur dom kom runt de men det är hans spermier  som dom tvättat o kollat så alla kromosomer finns med (PGD). Sen så gjorde vi 6 IVFbehandlingar med mina ägg o PGD test på 3 av dom 6. När jag gjorde de 6et försöket var mina ägg i så dåligt skick att dom inte gick o använda. Därför blev det donation.
    Vilket jag är super glad för =D 
Svar på tråden ÄD och manlig faktor - har ni lyckats?