• UG82

    äggdonation; du med?

    Vi ska göra Äggdonation då mina äggstockar gick sönder under operationer för endometrios
    . Men som sagt tok långa köer har köat i 2 år nu . kan bli 1-2 år till om vi inte hittar en egen donator. Som inte är det lättaste
     

  • UG82

    Thyra håller tummarna att du ska hitta en donator. Verkar äntligen ha löst sig för oss

  • UG82

    lyckligt lottad1982. Tack så mycket det är  i Umeå vilken förmedling ska ni ställa er i kö hos?

  • UG82
    Thyra skrev 2011-11-22 11:30:01 följande:
    Hej!

    Jag kan inte tro att det är sant, jag fick två streck på KS gravtest. Gjorde ett till plussade!!!!
    Jag fattar det inte, har det lilla embryot lyckats bädda in sig. Helt sjukt iaf, jag tror inte att det är sant. Jag har verkligen inte kännt något, kanske lite kvällstrött vid tillfälle, så det är så konstigt tycker jag. Det var det sista av sista av embryon, sen är det slut...men vilken lycka, jag är  förnekelse...

    Får inte tag i någon på Ks, vet inte riktigt hur jag ska göra med progynon och progesteron så jag knaprar vidare. Håll tummarna för mig :)

    UG82: Tack för pepp!!. Men vad länge ni har köat i Umeå? Är det en privat klinik för ÄD som ni går till? Har för mig att jag kollade någon norröver och det var långa köer. Vi blev ställda i landstingskön i sthlm, tror inte det tog mer än 1 år innan vi fick komma på nybesök. Tråkigt att det ska skilja så mellan kommuner. Positivt att ni har en donator hurra!!!

    Lyckligtlottad: Jag tycker ni gör rätt i att startat adoptionsprocessen, barn ska det bli på något sätt eller vis, och det kommer bli ert! Jag hade själv tänkt att boka stadshuset, fixa hindersprövning så det är klart så vi kan starta adoptionsprocess på en gång, har för mig fler länder har som krav på att man varit gift minst ett år. Men tappa nu inte hoppet, ni har ju Sahlgrenska!! 

    Rockenrola: kan bara säga U ROCK!!

    LivL: Jag förstår att det är svårt. Jag kan tänka mig att det kan vara bra som Solikheter säger att ta fram information, få din man att förstå vad du vill gå igenom och varför. Fungerar inte rationella argument så kan man försöka att utifrån sig själv förklara den emotionella innebörden både utifrån sig själv och från de lyckligt lottade som får bli mottagare av en cell. Tack Liv, väldigt empatiskt, osjälviskt och älskvärt av dig.

    Kram!!

     
    Umeå är både en privat klinik och en dit man kan få landstings remiss. Vi står både i landstingets kö och den privata men det hjälper inte. Har köat i 2år kön står praktiskt taget still verkar var 1-2 år till i kön. Så jag hoppas att det blir som planerat att våran "egen"donator får donera till oss i januari. men skulle fått besked i fredags denn 18 senast.  Men idag har  fortfarande inte ringt upp mig fast jag ringt o lämnat medelande.  Iiiiiiiiiiiiiiiiih vad roligt att du plussade så kul. GrattisGlad
  • UG82
    Thyra skrev 2011-11-29 13:10:48 följande:
    UG82 har ni fått något besked ännu hur det blir med donation? Hur blir det när man har en egen donator som donerar till er, måste hon då inte gå igenom screeningtester? Dvs. ta hepatit, hiv nu och sedan igen om ett halvår innan donation?

    Ninacamilla kan bara hoppas att du fick ett glatt besked på er testdag.
    Rockenrola, du kan väl fortsätta skriva på tråden. Vi har alla gått igenom, (nästan) förutom att få ut ägg, hormonbehandlingar så här kan du få STÖD av oss. Du är inte OT (vad det nu betyder) :).

    Själv är jag på 5+4, jag känner ingenting annorlunda, lite spänd mage bara. Känns som det stannat upp lite, man blir lite nervös, har den kolat vippen där inne tänker man? Jag ser oerhört fram emot att få ett till besked hur det står till, och det kommer bli på Lucia då vi har vårt första läkarbesök på KS sedan jag plussade.

    Jag måste säga att det känns lite löjligt att säga att vi plussade och vi är gravida, som vissa par gör. Nej jag är gravid och han ska antagligen bli förälder...Jag har nog en del hormoner i omlopp, blir lätt stött..och jag har slutat snusa, det var inte lätt.

    Kram på er, ser fram emot uppdatering på tråden. 
    Thyra: vi får inget besked, vi ringer o ringer. De lovar att beskedet ska vara klart senast idag och då så ringer vi upp undereftermiddagen. Ja det svaret har vi fått i 3 v nu. Blir så irriterad o donatorn känner sig illa bemött. Då de aldrig håller vad de lovar och inte ringer upp. Känns lite hopplöst. Donatorn har nyss donerat åt ett annat par så hon behöver inte göra om testerna. Har suttit o ringt andra kliniker idag o hört om vi kan byta klinike. men då kan vi inte få det landstingsfinanserat. Ja vet inte riktigt hur man ska göra. Är livrädd att donatorn ska lessna på att bli så dåligt bemött av Umeå.

    NinaCamilla: forstätt att kämpa på ni kommer att lyckas
     
  • UG82

    Från början var det viktigt för mig med likhet. Ville gärna ha en öppen donator. Men har hel omvänt nu. Likhet spelar mig ingen roll längre. Min son sen tidigare är inte lik mig alls fast han är min biologiska. Imorgon åker vi och hämtar ett ägg att ruva på. Håller tummarna att det lyckas denna gång.

Svar på tråden äggdonation; du med?