Kimberly skrev 2010-11-20 23:48:48 följande:
Jag är i vecka 6 nu.. Bara några dagar kvar innan jag går in i vecka 7 då jag fick mf sist.. Känns bättre vbara jag kommer över vecka 7. Har ett VUL i vecka 8 och hoppas hoppas hoppas på att få se hjärtslag.
Jag tror att det där med symptomen är så otroligt olika och man känner olika mycket. Men nu har jag fått mer symptom, brösten ömmar, kissar oftare, törstig. Bara att ha tålamod och låta tiden gå men det känns som att den går suuuuuperlångsamt!!
Ja, håller me! Tiden går verkligen suuuuuperlångsamt! Eller iofs så fick jag ju mitt plus igår men jag har misstänkt att jag varit gravid innan jag tog testet. Jag önskar att jag skulle känna någonting mer än att mensen inte kommit och plus på stickan. Det blir ju att man jämför med förra gången då det tyvärr slutade i MF. Då kände jag inte heller något speciellt och i v.10 fick jag beskedet att hinnsäcken var tom, sedan kom den stora blödningen. Jag vill inte vänta så länge den här gången om det nu ändå inte ska gå bra.
När kan man göra ett VUL som tidigast? Det kanske vore en ide så man slipper att gå och tro något som aldrig kommer att bli något i alla fall. Nä, ursäkta mig att jag är så neg!!! Men det är så svårt att glädjas, jag nästan räknar med att det ska bli MF även denna gång.
Lycka till alla!!!