17-åring, månadspeng, ansvar mm?
Nu har jag inga egna barn, men jag kan juh berätta hur det var när jag var yngre.
Jag fick studiebidraget och det skulle räcka till kläder och alt annat jag ville ha. Jag jobbade alla lov från att jag fyllde 13, i princip hela sommrarna dessutom, så pengar då var inget problem (jag antar att jag lånade av dem i början av sommarn för att betala tillbaka när lönen kom).
Mina föräldrar stod för alla kostnader kring mina sporter och fritidsintressen (nya skridskor, tävlingar, hajker osv.) dessutom hjälpte dom mig vid dyrare klädinköp tex vinterkläder och vinterskor. Om det var något annat jag behövde/ville ha som var för dyrt för mig att köpa, tex cykel, resor och sånt då kunde dom oxå hjälpa mig.
Iom att jag jobbade så hårt så tyckte mina föräldrar att det var okej att hjälpa mig så mycket ekonomiskt. Jag är helt säker på att om jag valde att INTE jobba, då hade jag nog oxå fått klara mig själv på mitt studiebidrag utan nått stöd alls.