Varför skaffa barn när man är 40 plus ?
g
g
Oops..
Jag var 36 när jag fick barn och redan innan sa min gynekolog att det var båttom. Jag fattade inte riktigt det själv men nu när jag är 40+ så märker jag hur mina vänner runt 40 som vill få barn blir jätteförvånade när det inte blir något.
Det är en myt att man kan vänta med att skaffa barn, ingen fattar att alla kändisar som i 45+ åldern som får barn har gjort äggdonation.
Vår generations stora misstag är att vi väntar för länge eftersom vi tror man kan det och det resulterar i svåra kriser som inte hade behövt hända.
Sen kan man ju naturligtvis inte alltid planera när man får barn men oroväckande många hittar mannen i sitt liv just innan 40-strecket, kan det vara så att det gått upp för dessa kvinnor att dom vill ha barn och behöver en man?
Tycker annars att man kan skaffa barn så länge det går och det varierar kraftigt mellan kvinnor, diffar ibland 10 år,