Inlägg från: ohyeahitsme |Visa alla inlägg
  • ohyeahitsme

    Tråden för oss som tänker rösta på SverigeDemokraterna!

    Nice Girl Wrong Place skrev 2010-08-21 09:37:30 följande:
    Invandrare röstar på alla partier.
    Precis som svenskar.
    Därmed har du precis erkänt att SD är ett parti som vilket annat som helst. Fall på eget grepp!
  • ohyeahitsme

    Jaha, nu blev jag varnad av en moderator också för att jag uppmanade någon att hålla sig till ämnet. Familjeliv har visat var de står politiskt iaf. Cool

    I alla fall...

    Några av oss började ju prata om synen på rättsväsendet igår, innan pöbeln dök upp och hetsade ned tråden.

    Frma till 1981 fanns det ett straff som kallades internering. En dömd person låstes då in på obestämd tid, tanken var att denne bara skulle släppas ut när han eller hon ansågs vara ofarlig igen. Jag tycker att principen är sund, idag släpps våldsbenägna pedofiler ut igen bara för att de suttit av några år på anstalt. Att släppa ut en pedofil tycker jag är sjukt cynsikt gjort mot de barn som drabbas.

    Har ni tankar kring detta?

  • ohyeahitsme
    Joppis skrev 2010-08-21 11:18:52 följande:
    Hur många V trådar hittar man på FL jämfört med SD trådar?
    Låt pöbeln vara nu så kan vi andra diskutera ämnet för tråden... Cool
  • ohyeahitsme
    StilaM skrev 2010-08-21 11:22:21 följande:
    Många. Men jag vill ju anklagas för att hetsa ned tråden.
    Förvånas dock över hur dålig koll ni har på hur samhället fungerar. I flera inlägg citeras undantag som vore de allmängiltiga och praxis.
    Undantag syftandes på?

    Om det inte gäller ämnet för tråden, undvik att svara tack.
  • ohyeahitsme
    SaraA2 skrev 2010-08-21 11:23:59 följande:
    ***
    Är du Nationalsocialist? Cool

    Jag är stort fan av Romarriket, faktiskt, antiken överhuvudtaget är fascinerande...

    Håll dig till tråden, snälla...
    StilaM skrev 2010-08-21 11:26:09 följande:
    ja, "pöbeln" är väl för
    Det finns en tråd och den här tråden har ett syfte. Om du vill häva ur sig hat mot någon, gör det i en tråd tillägnad det istället...

    Hade det varit min tråd hade jag anmält dig 100 gånger om vid det här laget...

    Kan jag få återgå till ämnet?

    Interneringsstraff, bra eller dåligt?
  • ohyeahitsme
    StilaM skrev 2010-08-21 11:45:12 följande:
    Dåligt. Jättekass. Vittnar om en oerhört förlegad syn på människor och bottnar inte på något sätt i gällande psykologisk forskning.
    Hur ser du på att en brottsling släpps ut igen och begår nya brott? Ser du att man som brottsoffer får skylla sig lite själv, lite som den starkes överlevnad? Jag har lite svårt för att sympatisera med socialdarwinism.

    Ni andra då? Ska grova brottslingar släppas ut efter avtjänat straff, även om risken är stor för nya brott?
  • ohyeahitsme

    Jag tror att många blandar ihop begreppen svensk, svensk och svensk.

    Svensk statstillhörighet eller medborgarskap är en sak, svensk nationalitet eller kulturell bakgrund är en annan sak och svensk etnicitet eller "genetisk arvsmassa" är en tredje sak.

    Om jag flyttar till östra Turkiet kommer jag förmodligen inte att bli betraktad som kurd bara för att jag bor där i några år. Beror det på att de är rasister? Nej, de är realister, det är en stor skillnad.

    Hade det däremot funnits en kurdisk stat hade jag kanke kunnat ansöka om uppehållstillstånd och medborgarskap. Då hade jag därefter blivit betraktad som kurdisk medborgare, men inte av kurdisk nationalitet eller etnicitet.

    Min barn däremot hade kanske lärt sig språket, kulturen och religionen. De hade då varit både kurdiska medborgare, en del av den kurdiska nationen, men inte en del av den kurdiska etniciteten.

  • ohyeahitsme
    MirandaSthlm skrev 2010-08-21 13:42:24 följande:
    Ja och SD's valstuga vid Sergels Torg blev vandaliserad inatt...
  • ohyeahitsme
    sumpbäver skrev 2010-08-21 13:47:47 följande:
    Mmm, se bara vad som händer just nu. SDs hemsidor är hackade, valstugorna förstörs och valarbetare hotas. Det är demokrati i sann kommunistordning. De flesta av SDs partilokaler ligger undangömda i källarlokaler, det blir nämligen för dyrt att köpa nya fönster varje dag.

    Jag är övertygad att allt som sker ger motsatt effekt, i.a.f stärker det min tro på SD. Men det förstår inte de odemokratiska, hatiska vänsterslöddret.
    Man hoppas väl skrämma Sverigedemokraterna till tystnad. Till viss del har det ju faktiskt lyckats, många sverigedemokrater har under mandatperioden tvingats hoppa av efter dödshot. Media rapporterar ofta om SD's tomma stolar, aldrig om bakgrunden med hotade ledamöter och deras familjer och barn som inte vågar sova ensamma på nätterna. Det är djupt tragiskt.

    SÄPO har ju pekat ut våldet och hoten mot Sverigedemokraterna som ett problem, det har man presenterat i en rapport för riksdag och regering, men inför döva öron. Det säger mycket om den sittande regimens syn på demokrati och mänskliga rättigheter. Oavsett om dessa är moderater eller vänsterpartister.

    Fascism kallas det. Ingenting annat!
  • ohyeahitsme
    StilaM skrev 2010-08-21 13:59:57 följande:
    Minns inte vem som undrade varför man inte gapade om vänstern. Se  här! Gapeligap.
    Har du förmåga att se skillnad på en enskilds inlägg på Familjeliv och vad en journalist på Dagens Nyheter eller Aftonbladet skriver i en artikel? Kan du se skillnaden gällande proportioner och skala?

    Jag är bara nyfiken, någonting var det du missade i alla fall. Jag vill mest bara veta om du ÄR dum eller SPELAR dum.
Svar på tråden Tråden för oss som tänker rösta på SverigeDemokraterna!